zdroj: unsplash.com
Nemoci a léčba

Častý zánět středního ucha u dětí i dospělých: Prevence a léčba

Veronika Tůmová
16.02.2023

Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších a nejbolestivějších dětských nemocí, postihnout však může nezřídka i dospělé. Propuká nejčastěji v noci, má rychlý průběh a projevuje se ostrou, silnou bolestivostí ucha a zvýšenou teplotou. Opakované a vracející se záněty jsou u tohoto onemocnění častým jevem, protože narušená sliznice středního ucha je náchylnější k infekci a vzniku dalšího zánětu. Při opakovaném zánětu však mohou nastat komplikace a celkově těžší průběh nemoci.

Kdy vzniká zánět středního ucha a proč je u dětí častější?

Zánět středního ucha obvykle vzniká v souvislosti s infekcí horních cest dýchacích, bývá obávaným důsledkem tzv. zadní rýmy. Infekce se tak obvykle šíří přes Eustachovu trubici do středoušní dutiny. Střední ucho je oblast za ušním bubínkem, která má za úkol přenos vibrací z bubínku do vnitřního ucha. Právě při onemocnění horních cest dýchacích je náchylnější k infekcím a může tak snadno dospět k zánětu. Sama Eustachova trubice přispívá ke vzniku zánětu středního ucha tím, že například v případě zúžení (což se stává hlavně vlivem zvětšené nosní mandle) ve středním uchu vzniká podtlak, hromadí se v něm tekutina a ta je pak živnou půdou bakterií. U dětí je zánět středního ucha proto častější, že dětská Eustachova trubice je kratší a je méně sklopená směrem k nosohltanu.

Zánět středního ucha u kojenců, batolat a předškoláků – příznaky a léčba

Miminka jsou nejrizikovější skupinou, u těch se zánět středního ucha vyskytuje nejvíc, a to zhruba mezi šestým až osmnáctým měsícem života. Typickými příznaky u takto malých dětí jsou vytrvalý, neutišitelný pláč, neklid, nespavost, dotýkání se bolestivého ucha nebo tahání za něj. První pomoc spočívá přirozeně ve zmírnění bolesti, doporučuje se podávat čípek proti bolesti, kapky na ucpaný nos, které uvolní tlak a napětí v dutinách. Dále pak léky proti horečce a návštěva lékaře, nejčastěji se tento problém řeší na pohotovosti. Zánět se také často vyskytuje u dětí v mateřských školkách a u předškoláků, k příznakům patří rýma, bolest, zvýšená teplota a nepříjemné zaléhání uší. Pomoci může studený obklad, léky proti bolesti a návštěva lékaře.

Prevence zánětu středního ucha u dětí – základem je dovednost smrkání

Velmi důležité je, aby si děti co nejdříve osvojily dovednost smrkání. Pokud se dítě umí pořádně vysmrkat, podstatně se snižuje riziko, že se infekční hlen dostane až do středouší. Obyčejné smrkání je tak velmi efektivní prevencí zánětu středního ucha, a i když může dělat problémy spíše dětem, měli by se tím řídit i dospělí.

Zánět středního ucha u dospělých

U dospělých vzniká zánět středního ucha zejména při rýmě a během celkového nachlazení či chřipce, především tehdy, když člověk dostatečně neodpočívá. Infekce se při stálé vyšší aktivitě snáze dostává do vedlejších dutin. Dalšími rizikovými faktory jsou aktivity, při kterých se mění tlak vzduchu, např. cestování letadlem, nebo potápění. Proti bolesti se při zánětu středního ucha doporučují běžně užívané léky s účinnou látkou ibuprofen nebo paracetamol. K uvolnění dutin pomáhá také inhalování horké vody s eukalyptem či heřmánkem, horké koupele, nosní spreje s mořskou vodou nebo prolévání nosních dutin tzv. konvičkou, což je známá metoda vhodná i pro děti.

Píchání uší u dětí i dospělých

Pokud se akutní zánět neléčí včas nebo potíže přetrvávají, může lékař dospět k metodě propíchnutí ušního bubínku. Tento zákrok je běžný jak u dětí, tak i dospělých. Často jde o obávanou záležitost, která je však ve skutečnosti otázkou jen několika vteřin, po kterých přichází okamžitá úleva od bolesti. Propíchnutím ušního bubínku se uvolní vzniklý tlak a odteče hnisavá tekutina. Hojení trvá déle, někdy i v řádu týdnů a propíchnuté ucho je třeba chránit proti vodě a nečistotám. Ucho může ještě nějakou dobu mírně boleta může z něj ještě vytékat zbytek hnisu. Zhruba po týdnu se bubínek zcela zahojí, zákrok nemá žádné trvalé následky, a proto není třeba se ho obávat. Po dobu léčby hnisavého, tedy bakteriálního zánětu lékař předepíše také antibiotika. Pro úspěšnou léčbu je stále nutné dbát důsledného smrkání, aby nosní dutina zůstávala průchodná.

Zdroj: www.pilulka.cz, www.fnol.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Henna či indigo jsou ideální pro přírodní barvení vlasů. Práce s nimi je lehčí, než si myslíte!
Maso stačí mít v jídelníčku jednou až dvakrát týdně. Co si místo něj dopřát?

Další články