zdroj: unsplash.com
Nemoci a léčba

Zadní rýma – jak ji poznat a jak se jí zbavit

Veronika Tůmová
10.02.2023

Zadní rýma není nic příjemného, dovede hodně potrápit a když se jí konečně zbavíte, může se brzy zase vrátit. Spousta lidí se s ní potýká každý rok, a tak už znají i nejrůznější postupy, jak se jí efektivně zbavit. Co je to vlastně zadní rýma a jak se liší od ostatních typů rýmy?

Jde o specifický typ rýmy, kdy hlen produkovaný nosní sliznicí stéká dozadu do krku, dráždí nervy v okolí hrtanu a vyvolává nepříjemné dráždění ke kašli. Lidé trpící zadní rýmou také obvykle popisují pocit knedlíku v krku, a především nepříjemný tlak v dutinách. Je to každopádně velmi obtěžující a často dlouhodobější záležitost.

Zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu – příznaky a projevy

Vzniká častěji u dětí a kojenců, pro které je obzvlášť nepříjemná, potýkají se s ní však i dospělí. Zadní rýma pak bývá diagnostikována jako zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu, pokud je způsobena bakteriální či virovou infekcí. Hlavním příznakem je ucpaný nos, který však nelze obvyklým způsobem vysmrkat a tlak v dutinách. Tento typ rýmy pak snadno způsobuje i dýchací obtíže, zalehnutí uší, bolesti hlavy a únavu. Zadní rýma bývá sama o sobě častým důsledkem neléčené běžné rýmy či alergické rýmy, což může vést k následnému vyústění v zánět. 

Zadní rýma – možné příčiny

Hromadění hlenu v krku může být způsobeno také problémy s polykáním, což bývá patrné především u seniorů. K obvyklým příčinám patří nachlazení a chřipkové onemocnění, dlouhodobější příznaky alergické rýmy, těhotenský rýma, změny počasí, ale kromě toho i například křivá nosní přepážka, užívání některých léků, nosní polypy nebo přítomnost cizího tělesa v nose.

Zadní rýmu je obtížné vysmrkat. Jak si od ní ulevit?

Zadní rýma je hustá rýma, od které si nepomůžete častou snahou o vysmrkání. Jde totiž o příliš hustý hlen, který je třeba nejprve zředit. Nachází se v zadní části nosohltanu a je důležité jejich naředění pro snadnější vysmrkání. Naředění hlenů můžeme docílit různými způsoby, pomoci může inhalování horké páry s přídavkem tea tree oleje nebo jiných vonných bylinných silic, účinné výplachy nosu metodou proplachování tzv. konvičkami (a to izotonickým roztokem nebo alespoň vlažnou vodou se solí), napařování v horké vaně, časté pití teplého čaje a podobně. Je-li i nadále rýma vleklá a přítomnost hlenu nepolevuje, doporučuje se návštěva lékaře, který může zjistit bakteriální působení na sliznice a doporučí léčbu antibiotiky.

Zadní rýma a chronický kašel

Neustálý pocit zahlenění v krku přirozeně doprovází nutkání k neustálému odkašlávání. Dráždivý kašel, který se obvykle zhoršuje v noci je typickým projevem zadní rýmy a ta je zároveň jednou z nejčastějších příčin chronického kašle. Záchvaty kašle spolu s chrapotem, škrábáním a bolestí v krku jsou jejími dalšími doprovodnými příznaky. Při dlouhodobějším trvání zadní rýmy můžete zaznamenat i zápach z úst.

Výplachy, tekutiny, bylinky či aromaterapie

K účinným a ověřeným metodám první pomoci rozhodně patří výplachy nosu, k tomuto účelu se doporučují roztoky s mořskou vodou nebo vincentkou, k dostání jsou také nejrůznější spreje. Dále pak dostatečné pití tekutin, které samo o sobě přispívá k naředění hlenů způsobujících potíže. Dobrou volbou může být také zvlhčovač vzduchu do domácnosti, suchý vzduch je sám o sobě velmi dráždivý a sliznicím neprospívá. Připravte si také horkou koupel s bylinkami a dejte šanci aromaterapii, hodí se zmíněný tea tree olej, nebo také levandule či máta.

Zdroj: www.nemoci.vitalion.cz, www.euc.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Trápí vás akné? Vsaďte na rostlinné oleje a aromaterapii
Henna či indigo jsou ideální pro přírodní barvení vlasů. Práce s nimi je lehčí, než si myslíte!

Další články