zdroj: Unsplash.com
Nemoci a léčba

Chlamydie nejsou jen pohlavní nemoc, mohou napadnout i vaše plíce

Veronika Tůmová
02.03.2023

Chlamydia pneumoniae je bakterie z rodu Chlamydia, která je intracelulárním energetickým parazitem pro náš organismus. Je výhradně lidským patogenem a ze všech chlamydií je v populaci nejrozšířenější. Pokud se řekne chlamydie, rozhodně totiž nemusí jít jen o přenosnou pohlavní chorobu, kterou způsobují, a která je také nejznámější.

Plicní chlamydie napadají dýchací cesty a žijí v respiračních orgánech. Mohou u člověka vyvolat řadu velmi nepříjemných zdravotních komplikací, včetně zápalu plic nebo zánětu průdušek. V posledních letech počet akutních i chronických onemocnění způsobených chlamydiemi stoupá.

Zdroj nákazy a přenos plicních chlamydií

U dětí do pěti let věku jsou infekce způsobené tímto patogenem poměrně vzácné, u dospělých však mohou způsobit řadu obtíží, včetně bronchitidy či pneumonie, dochází také k bezpříznakovým reinfekcím. Zdrojem nákazy je obvykle nemocný člověk, který prostřednictvím sekretů přenáší onemocnění na ostatní jedince. Plicní chlamydie se šíří kapénkami při kašlání, kýchání i mluvení. Inkubační doba plicní chlamydie je kolem 10–14 dnů, někdy i 3– 4 týdny.

Příznaky

Většina respiračních infekcí způsobených tímto druhem chlamydií mívá lehký průběh, pacient se o nich často ani nedozví. Probíhají totiž mnohdy zcela bez příznaků. V případě plného rozvinutí se však mohou projevit pomocí těchto příznaků: celková únava, rýma a kašel, ochraptění, úporné kýchání, zvýšená teplota, bolesti hlavy, dýchací potíže, pocení, zánět spojivek, zánět středního ucha či bolesti na hrudi.

Vyšetření a diagnostika

Vždy je nejdůležitější navštívit včas svého lékaře a podstoupit potřebná vyšetření. Přítomnost chlamydie může prokázat například odběr krve. Lékař navrhne odpovídající léčbu a na pacientovi je pak dodržovat veškerá nutná opatření, která lékař doporučí. Přímá diagnostika pak spočívá v odebrání a prozkoumání buněčného materiálu, metodou PCR nebo prostřednictvím detekce specifických antigenů pomocí imunofluorescenčního testu.

Léčba plicních chlamydií

Léčba nejčastěji spočívá v podání antibiotik, je dlouhodobá a specifická pro konkrétní druh chlamydie. Při podezření na chlamydie v plicích lékař odebere sputum – vykašlaný hlen. Tento biologický materiál je poté odeslán na kultivaci, přítomnost chlamydií se zjišťuje pod mikroskopem. Pokud antibiotika nezabírají, jsou tu ještě alternativní možnosti, velký úspěch údajně zaznamenávají například doplňky stravy s obsahem ženšenu v kombinaci s vitaminem E.

Vzácné komplikace

Neléčené či pozdě odhalené chlamydiové infekce mohou vyvolat celou řadu závažných zdravotních potíží. Tato zákeřná bakterie podle všeho dokáže postupem času úplně zničit plíce, a dokonce způsobit jejich celkový rozpad. Mezi vzácné komplikace spojené s neléčenou plicní chlamydií patří poškození srdce, rozvinutí astmatu, chronické záněty kloubů, rozvoj meningoencefalitidy, zhoršení chronické obstrukční plicní nemoci, nebo také cystické fibrózy.

Zdroj: alternativnimedicina.czvitalia.cz

Autor: Veronika Tůmová

Šedý zákal – kdy a proč se objevuje a jaká je možnost léčby?
Předjarní „úklid“ pleti – tipy na detoxikační masky a potraviny pro krásnější pleť

Další články