zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Termický efekt potravin aneb jaké nás v zimě příjemně zahřejí

Veronika Matoušová
06.11.2022

Potraviny oplývají řadou vlastností. Pokud je známe, můžeme se podle toho dobře řídit a správně tak kombinovat jednotlivé suroviny, čímž přispějeme svému zdraví. Jednou z vlastností, se kterou pracují některé východní kultury, je termický vliv potravin na náš organismus. Na západ se sice tento efekt dostává pomalu, ale důležitosti to neubírá. Termika vychází z faktu, kdy potraviny mají schopnost po konzumaci vyvolat pocit chladu nebo naopak tepla. S podzimními dny a nastávající zimou se nám bude hodit znát také několik potravin, které nás příjemně zahřejí.

Každá potravina nám přináší určité množství živin, přičemž po její konzumaci cítíme mimo jiné i termický efekt. To znamená, že nás daná potravina buď zahřeje nebo ochladí. Některé potraviny jsou v tomto směru neutrální. Nejde o to, jakou teplotu má potravina v daný moment, jde o schopnost navodit určitý pocit v těle.

Termický efekt potravin je subjektivní, ale funguje

V případě termiky potravin se jedná o neměřitelný parametr a leckteří odborníci na něj nevěří, ovšem nelze říct, že by v nás potraviny nikdy nevyvolaly pocity tepla či chladu. Pravdou ale je, že jak bude určitá potravina působit na naše tělo, záleží na mnoha faktorech a jediným ověřením zůstává pouze subjektivní pocit. Schopnost potravin ovlivnit pocit tepla a chladu pocítil už jistě každý. Příkladem může být například ochlazující pocit po vypití studeného nápoje v zimě, který ses v létě mění na osvěžující, případně horko po požití pálivého koření nebo třeba zázvoru.

Čínská medicína radí zohledňovat sezonnost i termiku potravin

Tradiční čínská medicína hlásá stravovat se podle ročního období, konzumovat sezonní potraviny, respektovat tepelnou úpravu a také se ohlížet právě na to, zda nám potraviny přinášejí teplo či chlad. Pokud tento styl stravování respektujeme a dodržujeme, naše tělo bude podle této medicíny v rovnováze, orgány budou fungovat správně díky rovnováze vnitřní energie a teploty. Naše tělo pak lépe odolává vnějším negativním podnětům, lépe zvládá všechna roční období a předcházíte i různým onemocněním.

Protože se blíží zimní období, je dobré již nyní myslet na zařazení potravin s ohřívajícím efektem. Takové potraviny se hodí i pro všechny, kteří trpí na studené končetiny, nedostatek energie, časté močení, bolesti žaludku, zadržování tekutin nebo nepříjemné pocity po chladném jídle a pití. Vhodné jsou také ty správné úpravy potravin, které se na podzim a zimu nejvíce hodí.

Na jaké úpravy a potraviny vsadit právě teď na podzim a během zimního období

Vhod nyní přijde hlavně tepelně upravená strava, dlouhé vaření a pečení. Vyhýbejte se potravinám rovnou z lednice, vsaďte na tepelně upravenou i kvašenou zeleninu a teplé snídaně, třeba v podobě vajíček nebo kaší. Ovoce jezte také spíše upravené – sušené, kompotované, povařené nebo v rámci pečených dezertů. Vhodné jsou meruňky, jablka, rozinky. Ze zeleniny je nyní skvělá cibule, česnek, dýně, pórek, batáty. Dopřejte si zázvor, kurkumu a chilli papričky. Kořeňte potraviny pepřem, anýzem, novým kořením nebo kari. Do kaší a dezertů používejte skořici a nebojte se třeba vlašských ořechů. Z obilovin má zahřívající efekt pohanka, rýže nebo jáhly. Pokud máte rádi maso, dopřejte si kuřecí, jehněčí, zvěřinu nebo uzené maso. Na co si ale dejte pozor, je zprvu horký efekt kávy a alkoholu – ve skutečnosti tyto nápoje tělo ochlazují.

Zdroje: www.kurzyatac.cz, www.vitalweb.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Pohyb jako přirozené zahřátí těla během podzimních dnů
Druhy medu – který je nejlepší pro zdraví?

Další články