zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Vlašské ořechy: Top potravina, kterou se vyplatí jíst po celý rok

Veronika Matoušová
26.10.2022

Věděli jste, že vlašské ořechy patří mezi deset nejzdravějších potravin? Vlašáky jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, ale také vitamínů skupiny B, zinku, mědi nebo manganu. Je dobré tyto ořechy konzumovat pravidelně, ovšem jen v malých porcích. Pak vám mohou pomoci s vysokou hladinou cholesterolu, sníží riziko infarktu a podpoří dobrou náladu. Díky vysokému obsahu vitamínu E patří ořechy mezi nejlepší potraviny s antioxidační schopností.

Zdroj zdravých tuků a antioxidantů

Vlašské ořechy jsou bohaté na tuky a energii. Pokud hubnete, nebo si svou hmotnost hlídáte, je tedy důležité jich sníst jen maximálně hrst denně. Tuky obsahují ty zdravé, tedy mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Jsou zdrojem omega 6 i omega 3 kyselin. Vlašáky obsahují ale také poměrně dost bílkovin i vlákninu, bohaté jsou na hořčík nebo draslík. Kromě toho v nich najdeme také prospěšné polyfenoly, například třísloviny a flavonoidy.

Díky obsahu antioxidantů pomáhají tyto ořechy chránit organismus před negativními vlivy volných radikálů. Jak už bylo zmíněno, vlašáky jsou bohaté na zdravé tuky, díky kterým je pozitivně ovlivněna hladina tuků v krvi, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Pravidelná konzumace vlašských ořechů vám také zajistí dobrou kvalitu vlasů, nehtů a pokožky.

Dopřejte si vlašáky po celý rok

Vlašáky našemu tělu nabízejí opravdu mnoho zdravotních benefitů, proto si je rozhodně nešetřete až na vánoční cukroví. Naopak si tyto ořechy dopřejte pravidelně v malých dávkách. Nasekané si je přisypte do obilné kaše, do jogurtu, ozdobte jimi různé dezerty nebo je rovnou přidejte do těsta. Vlašáky si ale dobře rozumí i se slanými pokrmy, proto se běžně podávají například s různými sýry. Teď na podzim se také skvěle hodí do nejrůznějších podzimních salátů, například v kombinaci s červenou řepou a kozím sýrem. Přidat je můžete také do svých oblíbenýh pomazánek. Zobat je ale může i jen tak samotné. Je to chutná a zdravá svačinka, navíc přijdou vhod když vás honí mlsná.

Ořešák jako okrasa našich zahrad

Čerstvé ořechy jsou typické svou olejnatou, ořechovou chutí, která je trpká, až mírně nahořklá. Nezralé druhy se používají k výrobě pálenky či likéru. Ty zralé kousky můžete uchovávat v uzavíratelné krabičce v lednici až několik měsíců, dají se i zamrazit. Skvělé je, že stromy ořešáky známe z českých zahrad, proto není tak nemožné pravidelně si je dopřát. Ořešáky nejsou příliš náročné, chtějí jen dostatek světla a vláhy. Vůně listů navíc odpuzuje hmyz. Pokud tedy máte vlastní zahradu, určitě popřemýšlejte nad zasazením právě ořešáku.

Nečekejte, až nastane vánoční čas, dopřejte si vlašské ořechy už teď, ideálně si na nich pochutnejte celoročně. Stačit vám bude jen pár kousků, zato pravidelně.

Zdroj: www.vimcojim.cz

Autor: Veronika Matoušová

Jak se vyhnout opakovaným podzimním virózám a proč je nepřecházet?
Chronická podzimní únava – jak jí předejít a udržet se ve formě?

Další články