zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Růže nejsou jen královny květin, jsou plné antioxidantů pro krásnou pleť!

Pavlína Klaudová
11.10.2022

Růže zdobí zahrady králů i prostého lidu, jsou symbolem lásky a krásy. V řecké mytologii patří k bohyni Afroditě. Kromě toho, že zkrášlují prostředí a potěší oko, jsou využívány jako skvělý kosmetický prostředek. Jak se dá růže využít pro vaši krásu?

Krása růží vábí lásku a podporuje psychickou pohodu

Co se týče esenciálního oleje oleje růže, jen nutno zmínit to, že jelikož je velmi drahý, tak se nepoužívá do aromalamp a difuzérů. Navíc se často pro snížení cenových nákladů prodává ve formě absolue (vysoce koncentrované esenciální oleje extrahované z rostlin pomocí rozpouštědel), který je zředěný s rostlinným olejem, nejčastěji jojobovým, nejpodobnější našemu kožnímu mazu. Můžete ji koupit také v alkoholu, používá se do parfémů a domácí kosmetiky. Ta v alkoholu se nehodí do masážních směsí, v jojobovém oleji je pro ně jako stvořená. 

Jejich výhodou je, že se nemusí dále ředit, protože pokud si koupíte absolut samotný, musíte ho před použitím do domácí kosmetiky rozředit v nosiči. V aromaterapii se esenciální olej z růže damašské, stolisté nebo bílé používají nejen pro podporu krásné pleti, ale hlavně jako účinný prostředek pro posílení ženské psychiky nebo při různých traumatech. Může být dobrým pomocníkem při porodu, přidává se do masážních směsí pro podporu dobrého psychického rozpoložení rodičky.

Cenná a zároveň drahá složka vonných kompozicí

Za zemi růží se dá právem označit Bulharsko. V Růžovém údolí se pěstují krásky, které putují do celého světa ve formě hydrolátů, esenciálních olejů i kosmetických produktů. Bulharské růže jsou vyhledávané pro svou kvalitu a dobrý obsah účinných látek. Růže se pěstují také v Turecku nebo Maroku. Pokud chcete mít doma růžový éterický olej, určitě počítejte s cenou 500 Kč a více za 1 ml, kvalitní bio růžový olej se může vyšplhat třeba i na 800 Kč za 1 ml. Je to z důvodu náročnosti na objem materiálu. Na jeden litr je potřeba čtyř tun okvětních plátků růže. 

Růže pomůže získat krásnou a hladkou pleť

Růže má hned několik kosmetických výhod. Najdete ji v tělové, pleťové i vlasové kosmetice. A jak vlastně působí?

•    Díky silným antioxidačním schopnostem chrání buňky pokožky před útoky volných radikálů a zmírňuje projevy předčasného stárnutí.
•    Snižuje projevy zánětu, takže je ideální i pro suchou, zarudlou a svědivou pleť. Lze jí ošetřovat lupénku nebo ekzémy. Pro tento účel je skvělý růžový hydrolát. 
•    Zachovává vyrovnanou hydrataci pleti a napomáhá tak udržet její pružnost. 
•    Chrání pokožku před projevy vnějších agresí, hodí se do zimy i horka, je důležitá pro ošetření citlivé pleti. 
•    Působí protivráskově, zpevňuje kožní vrstvu epidermis. 
•    Má výborné schopnosti sjednocovat barevné nesrovnalosti pokožky. Energizuje.
•    Její čistící charakter napomáhá stahovat póry.

Zdroje: www.healthline.com, www.aromaweb.com
 

Autor: Pavlína Klaudová

Dýňový olej a jeho všestranné využití - v kuchyni i pro krásu!
Orgán měsíce října žaludek: Co vše v těle ovlivňuje a jak o něj správně pečovat?

Další články

Jaké následky mohou mít opakované nákazy covidem-19?
Nemoci a léčba

Jaké následky mohou mít opakované nákazy covidem-19?

24.09.2022

Jak už jsme měli možnost se přesvědčit, koronavirus nás nepřestává překvapovat svou vynalézavostí, díky které neustále hledá způsoby, jak prolomit naši obranyschopnost. V důsledku ...