zdroj: istockphoto.com
Adrenalinové sporty

Kitesurfing aneb adrenalinová dovolená u moře

Petr Zimola
25.03.2009

Patříte mezi ty lidi, kteří rádi experimentují a zkoušejí nové věci? Nebo jste již znudění všedností dne a rádi byste si zajeli na nějakou dovolenou, ale přitom vás nebaví pořád jenom ležet na pláži? Právě pro vás máme dnešní typ na extrémní dovolenou!

Adrenalinové sporty dnes rostou jak houby po dešti. Jedním z nich je i velmi dynamicky se rozvíjející kitesurfing. O co jde? Zjednodušeně si to můžete představit, jako kdybyste měli na nohách připevněné zmenšené prkno od windsurfingu a po vodě byste byli taženi drakem ve tvaru paraglidingového padáku.

Princip tažného draka je znám již dlouhou dobu a první pokusy jsou zaznamenané už ze 13. století z Číny. Později a i ještě dnes se drak začal využívat k tažení velkých lodí. K rozvoji kitesurfingu jako sportu přispěli až objevy nových materiálů jako je kevlar apod.

Jak již bylo řečeno jedná se o velmi rychle rozvíjející se sport. Zatímco v roce 1998 se počty příznivců počítali na pár desítek nadšenců, o osm let později se již mluvilo zhruba o 200 000.

Kitesurfing patří mezi mnohé z variant powerkitingu mezi, které se řadí snowkiting, landkiting nebo třeba buggykiting.

Při jízdě na kitsurfingu máte pocit téměř absolutní volnosti. Tažný drak dovoluje vyvinout poměrně vysokou rychlost a množství triků, které zkušení „kiteři" dovedou provést, není také zrovna zanedbatelné. I doba trvání některých skoků je vskutku úžasná. Rekord zatím drží Jesse Richman, jenž si ve vzduchu při jediném výskoku pobyl neuvěřitelných 22 vteřin!

Kitesurfing má oproti sportům jemu podobným jednu velkou výhodu a tou je velikost vybavení. To se vám totiž vejde do batohu středních rozměrů a tak byste neměli mít problém, pokud se rozhodne hledat vhodné místo, které je od příjezdové cesty poněkud vzdálené.

Základní vybavení se skládá z tažného draka, trapézového pásu a kiteboardu. Tažní draci jsou dnes především nafukovací, což umožňuje start z vody. Nejnovější typ je takzvaný BOW kite. Ten má větší větrný rozsah než předešlé typy a lze ho použít i v silném větru. Trapézový pás je úvazek, který spojuje draka s tělem jezdce. Kitebord je dřevěná nebo kompozitová deska a existuje jich celá řada. Velmi záleží na zkušenosti jezdce a stylu jeho jízdy.

Mezi další vybavení určitě patří přilba, protinárazová vesta, neopren a bezpečnostní nůž.

Takže pokud byste rádi spojili příjemnou dovolenou u moře s trochou adrenalinu, kitesurfing je možná právě to pravé pro vás. Nejlepší cestou, jak s ním začít, je přihlásit se do nějakého speciálního kurzu. Zde vám školení instruktoři vysvětlí veškerou problematiku, naučí vás, jak draka ovládat, a poradí i s případným nákupem vybavení.

Máte s tím někdo zkušenosti?

Autor: Petr Zimola

Porodní techniky
Jak na obezitu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...