Porod

Porodní techniky

Michaela Holá
21.01.2009

Od dob našich babiček se mnohé změnilo a stejně jako se vyvíjí veškerá technika, postupuje spolu s ní i vývoj v dalších oblastech. Pro každou ženu, která plánuje ať již v brzké či vzdálenější budoucnosti přivést na svět potomka, je podstatné, jak porod proběhne.

Využití techniky nám dává pocit bezpečí, jistotu, že vše máme pod kontrolou. Občas ale dochází k přecenění vymožeností moderní doby na úkor přirozenosti. Zejména od doby, kdy se téměř veškeré porody přesunuly do nemocničních areálů, začalo se ve velkém měřítku spoléhat na využití moderní techniky. Toto uplatnění má samozřejmě své nezastupitelné místo a v mnoha případech za něj můžeme být opravdu vděční, jen je třeba ji vhodně uplatňovat a nezapomenout brát ohled také na psychickou a sociální pohodu matky, nenechat vytratit z porodnic osobní kontakt.

Již od počátku těhotenství se snažíme kontrolovat jeho průběh. Žena je pravidelně připojována na "monitor", který má za úkol sledovat děložní činnost a ozvy dítěte, často se též provádí vyšetření ultrazvukem.

Císařský řez

Pro dnešní dobu je charakteristické zejména vysoké využívání císařských řezů při porodu. Pro mnohé je tato představa možná příjemnější než přirozená metoda porodu, ale i zde se jedná o velký zásah do těla ženy, což by nemělo být podceňováno. K rozhodnutí pro císařský řez svádí jak obavy lékařů před možnými komplikacemi, tak i strach samotných rodiček. V této oblasti se vedou neustálé diskuse, co je vhodnější pro klidný příchod dítěte na svět. Tradovaným pravidlem však zůstává, že císařský řez by měl být volen spíše v případech, kdy to zdravotní stav ženy vyžaduje.

Nástřih hráze

Mezi velmi často užívané procedury patří epiziotomie neboli chirurgický nástřih hráze, tedy tkáně mezi pochvou a konečníkem ženy. I zde můžeme najít klady i zápory, zastánce i kritiky. Od lékařů je možné se dozvědět, že tato technika předchází trhlinám, které by jinak vznikly. Jako další důvod, proč ji provádět, je také uváděno její preventivní působení proti poškození dna pánevního, výhřezu orgánů či močové inkontinenci. Jako poslední lze zmínit ochranu dítěte před následky možných komplikací.

Za rizika naopak můžeme považovat nadměrnou ztrátu krve, bolestivé zjizvení a poporodní bolesti. Toto vše může mít vliv na pohodlí ženy a následně též na vytvoření pevné vazby s dítětem. V literatuře bývá poukazováno na skutečnost, že u žen, které měly provedenou epiziotomii, je při dalším porodu mnohem větší pravděpodobnost, že se potrhají.

Epidurální anestezie

Celkem frekventovanou se dnes stává též možnost epidurální anestezie. Jako její rizika lze uvést zpomalení první a druhé doby porodní, horečku a častější nutnost použít kleště. Samozřejmě zde volba záleží na ženě, co je jí samotné milejší. Pro průběh porodu je také velmi důležitá poloha ženy. Ženy, které rodí ve fyziologicky normální poloze, vstoje nebo v podřepu, jsou méně náchylné k dalším možným komplikacím.

Alternativní porod

Stále častěji se vedou diskuse o alternativních možnostech porodu, tedy o těch, které probíhají bez aktivního zasahování lékaře do jeho průběhu. Celá myšlenka tohoto přístupu tkví zejména v důvěře v ženu, že je její vlastní přirozeností schopnost porodit dítě.

Je zde respektováno intuitivní chování rodičky a personál se má snažit ženě spíše pomáhat, než jí nakazovat, co je vhodné dělat. Zásahy zdravotníků jsou minimální a nad techniku je stavěn lidský přístup a důraz na pohodu matky.

U nás je však prozatím povědomí o alternativních porodech jen málo rozšířené a daleko častěji se svěřujeme do rukou odborníků, kteří náš porod řídí. Za možný důvod lze považovat i ztrátu pocitu, že těhotenství a porod jsou přirozenou součástí života.

 

Jakým způsobem jste rodila vy? Máte zkušenost s alternativní metodou?

Autor: Michaela Holá

Co je náměsíčnost?
Kitesurfing aneb adrenalinová dovolená u moře

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...