zdroj: shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Sport a pitný režim

Veronika Tůmová
12.02.2018

V rámci novoročních předsevzetí jste se možná rozhodli začít pravidelně sportovat. Sport, to je však také pravidelný a svědomitý pitný režim. Každodenní potřeba tekutin zdravého člověka se pohybuje podle tělesné hmotnosti okolo 2 litrů. Víte ale, co a kdy pít?

Co všechno počítáme do tekutin a kdy jejich spotřeba vzrůstá?

Pod pojmem tekutiny si můžeme představit nejen běžné nápoje, ale i vodu obsaženou v ovoci a zelenině, dále pak vodu z polévek a salátů. Samotné nápoje mohou tvořit zhruba 1,2 - 1,5 litru na den. Tekutinu je nutné doplňovat při sportu i zvýšeném pohybu obecně, v suchém a větrném prostředí, v horku i chladnu. Za všech těchto uvedených podmínek tělo odpařuje vodu a je nutné ji v adekvátním množství doplnit, zároveň i s minerálními a dalšími prospěšnými látkami. Proto by nám nemělo být tak docela lhostejné, kdy a co pijeme, jak upozorňují nutriční specialisté se zaměřením na sportovní výživu.

Pitný režim při nenáročných aktivitách

Tekutiny s menším množstvím minerálních látek je třeba doplňovat i při méně zátěžových aktivitách a nenáročných činnostech. Mezi vhodné nápoje v tomto případě patří třeba kojenecké a slabě mineralizované vody. Středně mineralizovaná voda bude vhodná při zvýšeném pocení, například vlivem horka. Nevylučuje se ani pití kohoutkové vody, tady však záleží na její kvalitě. Složení kohoutkové vody nemusí být vždy vhodné, jde-li o pravidelný pitný režim při sportu a větší fyzické zátěži.

Kohoutková voda versus kupovaná voda v plastu - která je lepší?

Pitný režim a dodání energie při větší zátěži

Středně náročné aktivity, jako je třeba výlet na běžkách, chůze v těžším terénu, rychlejší běh apod. už vyžadují nejen doplňování tekutin, ale i energie. V úvahu proto přicházejí už i mírně slazené minerálky, izotonický nebo hypotonický nápoj, který si můžete sami snadno připravit třeba smícháním teplého čaje ze středně mineralizované vody s trochou soli, medu a citronu. Pokračuje-li zátěž delší dobu, pravidelně každých 15 minut doplňujte minimálně 2 dcl tekutin. Po skončení aktivity pak postupně vypijte alespoň půl litru, lépe však litr středně mineralizované vody s vyšším obsahem hořčíku a draslíku. V případě výraznější fyzické zátěže pak i speciální regenerační sportovní nápoj.

Intenzivní sportovní činnosti - doplňování tekutin a energie je nezbytné!

Vysokohorská turistika, intenzivní lyžování apod. to všechno jsou dlouhodobé a fyzicky náročné aktivity, které vyžadují přípravu a průběžné doplňování vody, minerálů i obnovu zdrojů energie. K tomu slouží izotonické sportovní nápoje s přidanými cukry a také silně mineralizované vody. Ztráta vody, minerálních látek a zároveň velká spotřeba energie po delší dobu klade na náš organismus velké nároky. Tekutiny i energii tak musíme doplnit před začátkem, v průběhu i po skončení činnosti. Při nedostatku hrozí již po první hodině dehydratace, která může vyvolat velmi těžkou únavu. Po dvou až třech hodinách může kombinace intenzivní sportovní zátěže a nedostatku tekutin ohrožovat zdraví, u oslabených jedinců jako jsou kardiaci nebo diabetici pak dokonce i životní funkce.

Zdroj: RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista Fitbee se zaměřením na sportovní výživu a výzkumný pracovník IKEM

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Co je to oxidační stres a proč je jo-jo efekt nebezpečný?
Chřipková epidemie - dá se jí uniknout?

Další články

Marfanův syndrom
Nemoci a léčba

Marfanův syndrom

05.02.2018

Marfanův syndrom si vysloužil zvláštní přezdívku - nemoc pavoučích prstů. Je to genetická porucha pojivové tkáně, postihuje tak kosti, kůži, vazivo, oční čočky i krevní cévy.

Pityriáza - jak se projevuje a co s ní?
Kožní onemocnění

Pityriáza - jak se projevuje a co s ní?

30.01.2018

Pityriáza je kožní onemocnění nezánětlivého charakteru. Objevuje se nejčastěji ve věkové kategorii 10 až 35 let, obvykle na místech s největším výskytem mazových žláz. Onemocnění u ...

Co je to furunkl?
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v ...