zdroj: pixabay.com
Dětské nemoci

Dětský syndrom ruka-noha-ústa

Jitka Suchánková
05.11.2014

Že jste o tom ještě neslyšeli? Pokud máte děti, pak určitě ano. Jedná se o chorobu, která se nejvíce vyskytuje u dětí do 10 let. A skutečně postihuje výše zmíněná místa - ruce, nohy a ústa. Je to akutní virové onemocnění, jehož původcem jsou enteroviry. Jde o nemoc nakažlivou, nicméně ne závažnou. Objevuje se především v letních měsících.

Projevy nemoci ruka-noha-ústa

Napřed se objeví zvýšená teplota spojená s bolením bříška a někdy i bolestmi v krku. Pak se v ústech a na jazyku objeví nepříjemné afty, na dlaních rukou, ploskách nohou a v okolí úst vyrážka vypadající jako drobné puchýřky. Je to virová záležitost, která se přenáší kapénkovou infekcí a orofekálně. Inkubační doba je 3 až 6 dní. Nemoc sama odezní do 10 dnů a je ve většině případů bez komplikací.

Jak se léčí nemoc zvaná ruka-noha-ústa

Tato nemoc nemá zvláštní potřeby na léčbu, většinou odezní bez dramatického průběhu a bez speciální léčby. Při teplotě nad 38 stupňů Celsia je vhodné podávat antipyretika (případně analgetika) a zvýšené množství tekutin. V případě velkého výsevu aftů lze vytírat dutinu ústní genciánovou violetí. Pokud vyrážka svědí, pak lze použít pudr na potírání nebo Fenistil ve všech formách. Toto všechno se dá volně zakoupit v lékárně i bez lékařského předpisu. K úlevě pomáhají také studené obklady. Doporučeno je zvýšit přísun vitamínů, a to zejména skupiny B.

Omezení a doporučení vyplývající z nemoci

  • izolace od kolektivu
  • klidový režim
  • vynechat pobyt na slunci
  • řádné mytí rukou
  • precizní mytí ovoce, zeleniny, důsledná hygiena potravin, řádné tepelné zpracování

Výskyt nemoci ruka-noha-ústa

Toto onemocnění se rozšiřuje po celém světě. V letech 2000 - 2011 bylo v České republice nahlášeno celkem jen 156 případů, do 35. kalendářního týdne roku 2012 to bylo už 55 případů onemocnění. Zpočátku se případy vyskytovaly nejvíce v Jihočeském kraji, dnes je mapa výskytu plošně zaplněna.

Zdroj: www.szu.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Sběr a sušení plodů šípku
Vilcacora - silný aktivátor imunitního systému

Další články