zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Esenciální oleje pomohou snížit viditelnost jizev. Na které vsadit?

Pavlína Klaudová
10.08.2022

Jizvy jsou součástí života mnohých z nás. Ať už po operaci, jako následek akné nebo třeba nešikovného pádu v dětství. Jedná se sice hlavně o estetický problém, pro mnoho lidí to ale může znamenat nepříjemný pocit, nižší sebevědomí a obavy z odhalení své pokožky. Pokud nechcete tento problém řešit chemií, vsaďte na přírodu. S menší viditelností jizev může pomoci i aromaterapie.

Proč sáhnout po esenciálních olejích

Esenciální oleje jsou praktické pro ošetření pokožky s jizvami, protože mají výjimečné léčivé vlastnosti, které jinde nenajdete. Pracují na více rovinách, a to je právě důležité pro to, aby byla léčba co nejúčinnější. Urychlují celkovou regenerací kožní tkáně a podporují proces hojení. Mohou za to jejich anestetické vlastnosti a také schopnost podpořit krevní mikrocikrulaci, která je důležitá pro dobré hojení pokožky. 

Za jak dlouho se sníží viditelnost jizvy

Pokud chcete používat esenciální oleje na snížení viditelnosti jizev, musíte je používat soustavně nejméně po dobu jednoho měsíce, někdy až půl roku. Klidně zkuste více druhů, abyste nesnížili jejich účinnost, pokud je budete potřebovat na jiné účely. Můžete je používat prakticky na jakýkoli typ jizvy, od těch po akné, přes operační až po strie. Důležitá je pravidelná aplikace. Navíc se z ní může stát váš každodenní rituál, který vás uvolní po hektickém dni v práci.

Jaké esenciální oleje vybrat

Pro to, abyste si úspěšně snížili viditelnost jizev pomocí aromaterapie, nemusíte být vzdělaní aromaterapeuté. Ale můžete se s nimi poradit a nechat si namíchat přímo hotový výrobek pro aplikaci na jizvy nebo strie. Pokud nevíte, po jakých esenciálních olejích sáhnout, vůbec nejlepší jsou tyto:


•    Levandule lékařská je obecně používaná pro zlepšení hojení pooperačních jizev. Zklidňuje a snižuje projevy zánětu, podporuje dobrou regeneraci tkání. Dávejte na ni ale pozor, pokud máte nízký krevní tlak nebo poruchu ředění krve.
•    Heřmánek římský nebo německý snižuje projevy červenání a pálení, podporuje dobré hojení pleti a snižuje svědění. Mírní také otoky.
•    Helichrysum italicum, nazývané také slaměnka je jedním z nejlepších esenciálních olejů na jizvy. Je cenným prostředkem proti pohmožděninám. Díky obsahu monoterpepenových ketonů urychlí a zlepší hojení a zároveň sníží projevy hematomu a omezí zánět v pokožce. Výborně se hodí na strie.

S čím míchat, aby to fungovalo a jizvy byly méně viditelné

Chcete-li si namíchat vlastní olej na jizvy, mějte na paměti to, že do 50 ml nosného oleje nebo másla je potřeba nakapat maximálně 30 kapek esenciálního oleje nebo směsi esenciálních olejů a u dětí je potřeba snížit počet kapek na polovinu. U miminek nebo dětí do pěti let stačí potírat jizvu květovými vodami (hydroláty) z výše zmíněných rostlin. I když jsou velmi jemné a obsahují 1% koncentraci ve vodě rozpustných molekul z esenciálního oleje, na jejich účinnosti to nic nemění. 

V případě nejasností o vhodnosti esenciálních olejů si vyhledejte možné kontraindikace. Esenciální oleje s dobrým působením proti jizvám můžete smíchat podle toho, zda chcete ošetřit tělo nebo tvář. Na tělo si můžete vybrat třeba kokosový olej, na obličej pak jojobový olej, slunečnicový olej nebo arganový olej. Všechny tyto varianty samy o sobě napomáhají lepšímu hojení pokožky a chrání ji před nepříznivými vlivy okolí.

Zdroje: www.healthline.com, www.sciencedaily.com
 

Autor: Pavlína Klaudová

Cuketa – zdravá letní zelenina, která pomůže i s hubnutím
Zdravotní obtíže během letů: Na co si dát pozor?

Další články