Akupunktura

9 nejčastějších dotazů o akupunktuře

Tereza Keilová
03.04.2009

Jen zmínka o "jehle" a někteří lidé se oklepou. Ale akupunkturní léčby není potřeba se bát. Akupunkturní jehly vás zřídka zraní nebo vám odeberou krev, jen navodí stav hluboké relaxace a léčebných procesů.

Akupunktura je součástí tradiční čínské medicíny, spolu s fytoterapií (léčbou bylinami) a energetickým cvičením (Čchi- kung). První zmínky jsou staré téměř 5000 let. Vzhledem k velmi dlouhé době, po kterou se tradiční čínská medicína vyvíjela, je velmi propracovaná.

Dle tradiční čínské medicíny proudí v organismu energie Čchi v mnoha drahách na povrchu i v hloubce těla. Spojení s povrchem je přes akupunkturní body, kterých bylo postupně popsáno téměř 1000. Při přerušení toku energie čchi dochází k různým onemocněním.
Akupunkturou se upravuje tok energie v akupunkturních drahách. Akupunktura je regulační léčba, která napomáhá nastartovat přirozené procesy organismu.

V české republice mohou akupunkturu provádět lékaři, kteří získali specializaci v některém z klinických oborů včetně oboru všeobecného lékařství a absolvovali zvláštní přípravu organizovanou dříve ILF nyní IPVZ Praha, IDVPZ Brno, VLA Hradec Králové, popř. zdravotnickou organizací pověřenou k tomu Ministerstvem zdravotnictví.

Pokud přemýšlíte o tom, že akupunkturu vyzkoušíte, přinášíme vám několik praktických informací.

1. Musím se při této terapii svléknout?

Obvykle to není potřeba. Většinu času se hlavní jehly vpichují do bodů na plosce nohy nebo na uchu. Je dobré si na terapii obléknout volný oděv, aby vás nic neškrtilo. Někdy vás akupunkturista požádá abyste si svlékli svršek nebo spodek oděvu, pokud chce ošetřit body na vašich zádech nebo nohách.

2. Jak velké jsou jehly a jak hluboko se zapichují?

Jehly jsou nerezové a tenké jako lidský vlas. Buď se používají předem vysterilizované nebo na jedno použití. Na rozdíl od duté jehly používané např. pro odběr krve, jsou akupunkturní jehly pevné. Akupunkturista je bude vpichovat od hloubky několika milimetrů až do 3 cm, v závislosti na množství podkožního tuku, kudy jehly musí proniknout.

3. Bude to bolet?

Akupunktura je bezbolestná, i když někteří lidé zaznamenávají mírné píchavé pocity v závislosti na tom, jak citlivé mají ošetřované body. Současná akupunktura uznává kolem 700 účinných bodů, nejčastěji se používá asi 150 bodů. Jakmile je jehla na svém místě můžete nejprve cítit brnění, mírný tlak, teplo nebo také nic. Pokud jsou nepříjemné pocity nesnesitelné, upozorněte na to akupunkturistu a on místo vpichu jehly upraví.

4. Co přesně mám očekávat, že se bude dít v průběhu akupunkturních sezení?

První ošetření začíná důkladnou anamnézou. Po stanovení diagnózy vás akupunkturista požádá, aby si lehli a začne vpichovat jehly do klíčových bodů. Potom budete odpočívat, počítejte tak 40 minut.

5. Jak akupunktura pomáhá?

Aby byl člověk zdravý, musí být životní energie (energie čchi) v rovnováze. Energie proudí po akupunkturních drahách (meridiánech). Pokud se někde vyskytne nerovnováha, lidské tělo reaguje nejprve např. změnami nálad, citů, tepu srdce. Pokud se nerovnováha prohlubuje, reaguje poté nemocí. Právě akupunktura se snaží o znovunastolení rovnováhy, nebo nejlépe i o předcházení vzniku nerovnováhy.

6. Kolik to bude stát?

Připravte si 500 - 2000,- Kč za jedno sezení v závislosti ke komu půjdete. Jednorázové ošetření ucha se pohybuje od 300 - 800,- Kč. Pokud se rozhodnete jít na více sezení obvykle na další máte nějakou slevu.

7. Jak najít dobrého akupunkturistu?

Pokud možno najděte si někoho na koho dostanete doporučení.
Zeptejte se na osvědčení a délku praxe. Dbejte také na prostředí ve kterém terapii vykonává a nebojte se zeptat jestli si jehly sterilizuje nebo jsou na jedno použití. Pokud se vám něco nezdá, zeptejte se. Pokud máte i poté špatný pocit terapii na tomto místě nepodstupujte. Více informací o akupunkturistech České lékařské akupunkturistické společnosti najdete na http://www.akupunktura.cz/

8. Můžu se před sezením najíst?

Je dobré se předem trošičku najíst a napít, ale opravdu jen lehce. Vyhněte se však těžkým jídlům, alkohlu, kofeinu.

9. Kolik sezení musím podstoupit?

To záleží na závažnosti stavu. U některých lidí účinek přichází už po jednom sezení. U jiných může být léčivá reakce postupná. Obecně platí, že byste měli cítit alespoň malé změny po čtyř až šesti ošetření. Pokud nevidíte žádné změny mějte na paměti, že výběr akupunkturisty záleží jen na vás a vyberte si jiného.

A jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Tereza Keilová

Nebezpečí žluté zimnice
Jak nakupovat efektivně a zdravě

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Vše o kojení - 2.díl
Kojení

Vše o kojení - 2.díl

07.05.2009

Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snaži ...