Kojení

Vše o kojení - 2.díl

Pavlína Šourková
07.05.2009

Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snažit problematiku přiblížit.

Anatomie prsu

Prs je tuková vyvýšenina na přední ploše hrudní stěny, ve které je uložena mléčná žláza. Na vrcholku prsu je dvorec s bradavkou. Mléčná žláza se skládá z 15-20 laloků, které se rozdělují do drobných lalůčků a ty se spojují do společných mlékovodů. Mlékovody ústí na prsní bradace. Během těhotenství se prsy výrazně mění.Tuková tkáň „uvolňuje" místo ve prospěch mléčné žlázy. Prsy se pak zvětšují a těžknou. I dvorec se zvětšuje a tmavne.

Tvorba mateřského mléka - laktace

Tvorba mateřského mléka je především hormonální děj. Už během těhotenství na mléčnou žlázu působí ženské hormony progesteron a estrogen. Uvedené hormony stimulují vývoj mléčných žláz a mlékovodů, zvětšují žlázové lalůčky a působí na vývodní systém mléčné žlázy. Kromě toho se uplatňují i placentární hormony (laktogen, kortikoidy, růstový hormon, inzulin a hormony štítné žlázy), které částečně tlumí tvorbu mateřského mléka. Od 2.trimestru těhotenství se začíná tvořit hormon prolaktin, který spouští tvorbu mleziva.

Porodem placenty končí produkce placentárních hormonů a mléko se začne tvořit ve větším množství. Na mléčnou žlázu nyní na plno působí dva hormony prolaktin a oxytocin.

Prolaktin - hormon ovlivňující tvorbu mateřského mléka. Jeho hladina stoupá do 2 hodin po porodu po přiložení dítěte k prsu, proto je velmi důležité co nejdříve začít s kojením. Nejvíce se ho tvoří v noci! Mimo tvorby mateřského mléka prolaktin působí matce relaxaci, někdy i ospalost, takže by měla být schopná dostatečného odpočinku po porodu a přispívá k potlačení ovulace.

Oxytocin - hormon zodpovědný za vypuzovací reflex. Ovlivňuje vyprazdňování mlékovodů prsní žlázy, zavinutí dělohy a odlučení placenty. Vlastní mechanismus kojení udržuje trvalou a vysokou produkci oxytocinu. Už jen vzpomínka, dotek či pohled na miminko stimuluje jeho tvorbu. Ale pozor, tvorba oxytocinu je ovlivněna stresem!

Pokud mluvíme o  látkách, které mají vliv na tvorbu mléka, nesmíme zapomenout na inhibiční proteiny. Jsou to látky bílkovinové povahy, které snižují tvorbu mateřského mléka v případě přebytku.

Mateřské mléko

Mateřské mléko je jedinečná tekutina, která obsahuje přesně takový poměr látek nutný ke správnému vývoji čerstvě narozeného potomka.

Úplně první mléko, které se objeví po porodu je mlezivo (kolostrum). Je nažloutlé barvy a husté jako vaječný bílek. Oproti pozdějšímu zralému mléku má vyšší obsah bílkovin a solí a nižší obsah cukrů. Je také velmi bohaté na obranné látky, zejména sekreční imunoglobulin A, laktoferin (zlepšuje távení železa), lysozom a imunokompetentní buňky (např. lymfocyty), tedy na látky podporující imunitu novorozence.

Zralé mateřské mléko má namodralou barvu a nižší hustotu. Začíná se tvořit během 3 dnů. Obsahuje vodu a velké množství tuků, včetně cholesterolu. Mimo to i  cukry (laktóza), bílkoviny (včetně látek na podporu imunity) a minerální látky. Na začátku každého kojení se tvoří mléko chudší na tuky („přední mléko" - bohaté na cukry), na konci kojení se naopak tvoří mléko bohaté na tuky („zadní" mléko - energeticky důležité). Je tedy nutné kojit z každého prsu alespoň 10 minut a prsa by se měla střídat.

A jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Pavlína Šourková

Něco zvláštního na Alence v říši divů
Syndrom polycystických ovarií

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Cukrovka v těhotenství
Těhotenství

Cukrovka v těhotenství

20.05.2009

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění slinivky břišní, pankreasu. Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který umožňuje přestup cukru do krve. Náš organismus potřebuje ...

Vše o kojení - 1.díl
Kojení

Vše o kojení - 1.díl

29.04.2009

Kojení je bezesporu nejpřirozenější způsob výživy dítěte. Znamená pro vaše miminko nejlepší začátek života. Kojením dáváte svému děťátku to nejcennější co máte – mateřské mléko – j ...