Bolest a další příznaky

Zbavte se bolestí alternativní cestou

Petr Zimola
02.10.2009

Léky nejsou jediný způsob, jak si ulevit od bolesti. Existuje několik přirozených a tradičních metod jak zmírnit bolest a snížit tak závislost na lécích, které s sebou přinášejí některé nepříjemné vedlejší efekty.

Bolest může paralyzovat celé vaše tělo. Například z kloubních spojů se bolest přenese do hlavy a zase zpět. Každičký pohyb je pak neuvěřitelně obtížný. Pro zvládnutí chronických bolestí jsou léky naprostou nutností, ale stále více se doporučuje využít též pomoci některých přirozenějších technik jako je jóga, masáže a meditační techniky.

Přestože některé z těchto alternativních metod nebylo ještě určitými odborníky plně uznáno, zkušenosti mnoha lidí o nich hovoří jako o prospěšných v boji proti bolesti. Navíc taková jóga či různé speciální cviky nejenže zmírňují bolesti, ale také posílí svaly, zlepší koordinaci a celkově podpoří vaši fyzickou flexibilitu.

Cvičení je zdravé

Jen prostým ležením, nic neděláním a polykáním drahých prášků si od bolesti příliš neulevíte. Pohyb, a ať už je jakýkoliv (od procházek po terapie v bazénech), je klíč k dobrému zdraví. Když své svaly nepoužíváte, začnou ochabovat. Čím méně je používáte, tím více to v konečném stádiu bolí, když po nich začnete "něco chtít". Fyzickou zátěž zvyšujte jen pozvolna a vše konzultujte s lékařem, pokud máte obavy, jak by cvičení mohlo ovlivnit váš stav.

Jóga pomůže zrelaxovat tělo i duši

Druh pohybu, který by mohl ovlivnit léčbu bolesti, je cvičení jógy. Při cvičení jógy buďte opatrní a začínejte s nejjednoduššími pohyby a pokud možno, vyhledejte rady někoho, kdo má s jógou zkušenosti (v každém městě najdete kurzy jógy). Některé pohyby a pozice v józe by u někoho nezkušeného a nedostatečně zdatného mohli bolest zhoršit, či dokonce vyvolat nový problém! Pokud se na některý kurz nebo seminář přihlásíte, uvidíte, že po chvilce propadnete józe zcela a svůj život si už bez ní nedovetete představit!

Akupunktura - moudrost staré Číny

Ve Velké Británii již byla provedena studie na 401 lidech s chronickou bolestí hlavy. Po terapii většina z nich zaznamenala alespoň částečnou úlevu od bolesti. S akupunkturou jsou dále pozitivní zkušenosti při léčbě bolestí krku, ramen a zad. Více o akupunktuře se můžete dočíst v našem článku 9 nejčastějších dotazů o akupunktuře.

Blahodárné masáže

Kromě uvolení zatuhlých svalů, masáž podporuje stimulaci endorfínů, které velmi účinně působí proti bolesti. Vyzkoušet můžete nejen klasickou nebo sportovní masáž, ale dnešní době mnoho masážních salónů a lázní nabízí i speciální masážní techniky. Doporučit vám můžeme např. masáž horkými lávovými kameny, čokoládovou masáž, havajskou masáž "LomiLomi" nebo třeba medovou detoxikační masáž. Všechny jsou skvělé a velmi příjemné!

Relaxujte každý den...

Relaxační techniky jako je meditace, mohou pomoci uvolnit napnuté svaly, snížit úzkost a celkově zlepšit psychický stav nemocného. Mezi podobné techniky patří ještě autogenní trénink a hypnóza.

  • Autogenní trénink

Jednou z moderněji propracovanějších relaxačních technik, je takzvaný autogenní trénink. Jeho autor, německý neurolog a psychiatr J. H. Schulz, se nechal při vytváření inspirovat především hypnózou a jógou. Principem této metody je dosáhnou vnitřního duševního soustředění při co největším tělesném uvolnění. Jedná se vlastně o jakousi meditaci při níž se soustředíme na určitou myšlenku a formou autosugesce tak můžeme ovlivnit některé fyzické a duševní funkce. Kromě svalového uvolnění, lze touto metodou i například zlepšit kvalitu spánku, dosáhnout snížení vysokého krevního tlaku a při dlouhodobějším cvičení může pomoci zbavit se některých zlozvyků (např. kouření).

Přestože alternativní metody léčby bolesti jsou odborníky stále více doporučovány, je třeba brát na zřetel, že některé nebyli dosud plně prostudovány. Proto pokud jste léčeni na bolest a rozhodnete se některou z nich využít, vždy se před tím raději poraďte se svým lékařem.

Autor: Petr Zimola

Chcete zůstat mladí? Zkuste koenzym Q10
Mnohočetná porucha osobnosti

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.