Opar

Opar - nepříjemný společník

Michaela Holá
22.12.2009

Opar měl někdy v životě zřejmě téměř každý a není tedy třeba říkat, že se jedná o nepříjemnou záležitost. Pokud se vám opar objeví zcela výjimečně, je to snesitelné. Jsou však tací, kteří na ně opravdu trpí, a jedná se o častou potíž. Pak je jistě na místě zjistit, kde tkví příčina, a nalézt pro sebe co možná nejpřijatelnější řešení.

Proč opary vznikají?

Prvním příznakem oparu je pocit svědění a pálení okolo nosu či úst. To nastává obvykle 1-2 dny před samotným propuknutím oparu. Opary se pak objevují jako bolestivé, hnisavé puchýřky a strupy v okolí rtů, nosu či brady. Jsou vyvolány virem, který se běžně vyskytuje v těle člověka a jen za určitých podmínek je aktivován. Virus se označuje Herpes Simplex typ I. Ostatní viry čeledi herpesvirů mohou vést k podobným obtížím, avšak na jiných místech těla.

Nejsou přesně známy příčiny, které virus aktivují, ale byly identifikovány určité spouštěcí faktory. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben a organizmus přetížen (při horečce, virové infekci, psychickém vypětí, stresu atd.). Vyvolávací činitel může mít též podobu mechanického popudu (polibek, jídlo nebo použití rtěnky), velkou roli hraje sluneční záření, silná tělesná zátěž, chlad či chemické látky.

Jak zabránit šíření oparu

Herpesviry jsou velmi nakažlivé, čemuž lze předejít zejména dodržovanou hygienou. Jako základní pravidla lze uvést tato:

  • Oparu se nedotýkejte
  • Pokud se oparu dotknete, umyjte si ruce
  • Nelíbejte se ani nepijte s někým ze stejné nádoby

Jak opary léčit?

Bohužel neexistuje léčba, která by zcela tělo zbavila již zmíněného viru. Mezi nejčastěji užívané prostředky, které jsou běžně k dostání v lékárnách, patří různé krémy, tablety a dnes již také náplasti na opary. Jejich funkce je obvykle taková, že zabraňují množení viru, a tedy urychlují ústup obtíží. Vše je však nutné začít užívat co nejdříve, při samotném počátku vzniku oparu.

Lze také použít přírodní produkty, např. krém s propolisovým, heřmánkovým či arnikovým výtažkem. Vhodné je použití přípravků užívaných pro posílení imunity a také snažit se dodat tělu stravou veškeré potřebné látky. Tím je možné posílit obranyschopnost a tvorbě oparů předejít.

 

Stává se vám často, že se vám objeví opar na rtu? Co děláte v takovém případě? Osvědčil se vám nějaký konkrétní způsob, jak vzniku oparů předcházet?

Autor: Michaela Holá

Jsou ekologicky pěstované potraviny lepší?
Přínos cvičení v těhotenství

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...