Alergie

S létem začíná i sezóna obtížného hmyzu

Zdravě.cz
01.06.2011

Léto už klepe na dveře a všichni netrpělivě čekáme na vytouženou dovolenou. Měli bychom však být připraveni i na určitá úskalí, která nás mohou při toulkách přírodou potkat. Jedním z nich jsou i každoroční nálety komárů a dalšího obtížného hmyzu.

Komáři a všudypřítomný hmyz nám za letního teplého počasí často velmi znepříjemní pobyt venku. Někdy nás odradí od pořádání táboráku, jindy nás zase vyženou od vody. Proč vlastně máme důvod se štípnutí hmyzu obávat?

Riziko alergické reakce

Včelí „jed“ není nebezpečný, pokud nevyvolá alergickou reakci, bolest ale přichází okamžitě a trvá 3 až 6 hodin. Následný otok, zanícení a svědění obvykle zmizí po několika dnech. U alergických jedinců ale může nastat alergická reakce, jejíž důsledky mohou být někdy dramatické.

Jedná se o tzv. anafylaktickou reakci. Včasné rozpoznání anafylaktické reakce je rozhodující pro další prognózu pacienta. Může se projevovat individuální kombinací příznaků v různé intenzitě:

  • kožní příznaky
  • náhlá nevolnost
  • usilovné dýchání
  • tíha na hrudi
  • bolesti břicha

Jedním z nejčastějších původců této reakce může být např. vosí „jed“, který způsobuje zarudnutí, bolest a svědění, a pro alergiky může být velmi nebezpečný. Naproti tomu komáří kousnutí je spíše protivné než nebezpečné, protože bolí a dráždí kůži. Krev nám však mohou „pít“ pouze samičky, samci se živí rostlinnými šťávami.

V některých geografických lokalitách jsou komáři zároveň nebezpečnými přenašeči virových, bakteriálních a parazitárních infekcí lidí i zvířat. Jsou to zejména malárie, různé encefalitidy a horečky pojmenované podle lokality zjištěného výskytu.

Nebezpečí infekce

Na štípance jsou nejvíce citlivé zejména děti. Zabránit tomu, aby si děti škrábaly místo bodnutí, je velmi důležité, pouze tak můžeme odvrátit případný vznik zánětu. Při rozškrábání podrážděné kůže může dojít k přenosu nečistot do rány. Tím nastanou ideální podmínky pro přenos infekce do zasažené kůže.

První pomoc

Pokud nás poštípe obtížný hmyz, je dobré znát postup „první pomoci". Po bodnutí je nutné postižené místo co nejrychleji ošetřit. Na kůži můžeme nanést gely, které obsahují látky blokující účinek histaminu (zásaditá látka, která se uvolňuje při alergických reakcích). Účinné látky zajišťují úlevu od svědění způsobeného hmyzím štípnutím a působí příjemným chladivým efektem na povrch pokožky. Díky tomu nemáme nutkání škrábat si postižené místo, což ocení především naši nejmenší.

Zeptejte se odborníka

Chcete se dozvědět více o nebezpečí bodavého hmyzu, možných alergických reakcích a riziku infekce? Ptejte se lékařky Andrey Kubátové z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Své otázky na paní doktorku posílejte na e-mail info@zdrave.cz s předmětem "hmyz". Odpovědi budou zveřejněny zde, na portálu Zdravě.cz.

 

Autor: Zdravě.cz

Fibromyalgie
Ochrana dětí před sluncem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...