Alergie

Jak probíhají testy na alergii?

Pavlína Šourková
15.04.2010

Odborně je alergie nepřiměřenou reakcí imunitního systému na neškodné látky v okolním prostředí. Laicky znamená nemoc, která trápí přes 2 miliony lidí v naší republice a pod kterou si představíme kýchání, svědění, ucpání nosu, zarudnutí očí, ekzémy, kopřivky, kašel či dušnost. Pokud u sebe pozorujete nějaký z vyjmenovaných příznaků, navštivte lékaře specialistu - alergologa.

Anamnéza

Základem vyšetření alergie je podrobné odebrání anamnézy (rozhovor s pacientem, kdy se zjišťují veškeré informace, které mohou souviset s onemocněním). Při určování alergie bude lékaře zajímat přítomnost této choroby v rodině (pokud někdo z rodiny trpí alergiemi, je velká pravděpodobnost, že se vyskytne i u vás). Dále ho bude zajímat, jaké konkrétní příznaky máte a jaké další nemoci vás trápí, jestli se objevili nějaké reakce na léky, zda máte implantáty (stomatologické, ale i ortopedické) či zda se v dětství neprojevila nějaká alergická nemoc. Alergolog se určitě nezapomene zeptat na váš způsob života, práci, ale i volný čas, na vaše bydlení a okolí bydliště. Tímto pátráním se může odhalit alergen, který vás nejvíc trápí.

Kožní testy

Prick test (škrábací test)

Pomocí prick testů se nejčastěji potvrdí diagnóza alergie na vzdušné alergeny (např. pyl, prach). Alergii na potraviny se musí potvrdit doplňkovými vyšetření.
Na předloktí vám označí body (fixou či tužkou), kde byly aplikovány kapky alergenu (roztočů, kočky, různých pylů, švábů,..), a potom jemným hrotem o délce 1 mm se provede na kapce vpich. Vyšetření je téměř nebolestivé. U nejmenších dětí (testy se mohou provádět od narození) se provádějí na zádech. Reakce se odečítá za 15 minut a měří se velikost zarudnutí.  K objektivnějšímu vyhodnocení kožních testů, je třeba provést ještě dva další prick testy. První ověří, že kůže reaguje dobře - používá se látka, na kterou reagují všichni. Druhý zjišťuje, zda kůže nereaguje na roztok, ve kterém je alergen naředěn. Reakce po testech mizí během hodiny, žádné závažné vedlejší účinky nebyli popsány.

Intadermální podání alergenu

Jedná se o aplikace alergenu pod kůži jehlou. Od tohoto vyšetření se postupně však ustupuje, protože prick testy jsou méně bolestivé a mají stejnou výpovědní hodnotu.

Epikutánní testy (náplasťové testy)

Epikutánní testy se používají k diagnostice kontaktního alergického ekzému (alergická reakce kůže). Nejčastější příčinou vyvolávající kontaktní ekzém je chrom nebo nikl.
Na záda se nalepí náplasti, na kterých jsou umístěna malá množství různých alergenů. Podle vašich obtíží lékař rozhodne jaké spektrum a kolik alergenů vyšetří. Náplast zůstává na zádech po dobu 48 hodin, reakce se odečítá po jejím sejmutí a po následujících 24 a 48 hodinách. Jestliže jste na testovanou látku alergičtí, objeví se v místě nalepení náplasti červené svědivé ložisko.

Vyšetření krve

V krvi se prokazuje přítomnost specifických alergických protilátek IgE namířených proti různým alergenům. Je možno vyšetřit specifické protilátky zhruba proti stovkám různým alergenům. Využívá se hlavně při dourčení potravinových alergií.

Provokační testy

Při provokačních testech se vyvolávají příznaky alergie tím, že vás vystaví kontaktu s podezřelým alergenem. Pokud reakce vznikne, je to potvrzení toho, že testovaný alergen je příčinou pacientových obtíží.

Alergie je nemoc, která by se neměla podceňovat. Vždyť včasná léčba může zabránit rozvinutí zavažnějšího onemocnění jako je například astma, či trvalého poškození trávicího systému. Nebojte se při podezření na jakoukoliv formu alergie navštívit specialistu.

 

Máte zkušenosti s vyšetřením u alergologa? Podělte se o to s ostatními!

Autor: Pavlína Šourková

Vařte rychle, levně, zdravě!
Fenykl – výborný pomocník při kolikách a nadýmání

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...