Alkohol

Červené víno - elixír mládí

Michaela Holá
04.02.2009

Skutečnost, že červené víno má na organizmus v mnoha ohledech pozitivní vliv se jistě velmi příjemně poslouchá. Ano, je pravdou, že pokud si v mírném množství víno dopřáváme, nemusí nás trápit výčitky, ale právě naopak tím podporujeme své zdraví.

Jedním z prvních výzkumů na toto téma byla v roce 1979 studie Monica. Tehdy byl poprvé popsán jev označovaný jako „francouzský paradox". Je známo, že Francouzi nevedou až tak zdravý život z hlediska stravy, jejich kuchyně nepatří mezi nejlehčí, obsahuje řadu mastných jídel a tuky v podobě smetany či sýrů jsou zastoupeny v hojném množství.

Přesto zde lidé relativně málo trpí chorobami srdce a cév a francouzské ženy drží evropský primát v délce života. Jedním z možných vysvětlení může být právě pravidelná konzumace vína.

Naopak nejhůře v tomto výzkumu dopadly severské státy, jako například Finsko, kde je tradiční spíše pití tvrdého alkoholu.

Pozitivní účinky červeného vína

Látka, která je v červeném víně tak důležitá, se jmenuje resveratrol. Ten sehrává podstatnou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Víno má též protirakovinný účinek, protože fenoly v něm obsažené fungují jako antioxidanty, zpomalují stárnutí buněk. Z výzkumů také vyplývá, že víno může snížit neblahé účinky vysokokalorické stravy. Tuto látku, která toto způsobuje, však obsahuje i víno bílé. Lze tedy říci, že záleží jen na obsahu antioxidantů a nelze jednoznačně říci, že červené víno je pro zdraví prospěšnější než bílé. Podle nejnovějších výzkumů mírná konzumace vína zvyšuje ženám šanci počít dítě a další pozitivní účinky přináší ženám v období po menopauze. Resveratrol a další fytoestrogení látky slouží jako přirozená náhrada poklesu pohlavních hormonů a zabraňují osteoporóze. Navíc potlačují vznik karcinomu prsu a vaječníku.

Nutno poznamenat, že lepší je si za dobré víno připlatit a nečekat žádné zázraky od toho koupeného v papírových krabicích za pár korun. Levná vína jsou často ochuzena o důležité složky a mohou též obsahovat velké množství konzervačních látek.

Kolik vína pro zdraví?

Samozřejmě platí, že pozitivní vliv má tento nápoj jen pokud je konzumován střídmě a není to s jeho užíváním přehnané. V opačném případě již jsou jeho pozitivní účinky zanedbatelné a ty negativní vítězí na plné čáře. Při nadměrné konzumaci se můžete dočkat cirhózy jater, poškození srdce a dalších zdravotních obtíží, poznamenán může být též váš profesní i rodinný život. Jaká tedy je ta přiměřená dávka, která se na našem zdraví odrazí jen pozitivně?

Pro muže jsou vhodné dvě sklenky vína denně, ženám postačí jedna. Naopak víno by si měly odpustit těhotné a kojící ženy, lidé se sklonem k závislostem, zhoršeným sebeovládáním, se sklony k agresivitě a nemocní s chorobami, které alkohol může zhoršovat (těžká cukrovka, žaludeční vředy, nemoci jater, epilepsie, onemocnění slinivky břišní). Taktéž je třeba vyvarovat se pití vína u lidí beroucích léky, jejichž účinky může alkohol měnit. O alkoholu samozřejmě neuvažujeme u mladistvých či u řidičů před cestou.

Jaké víno pijete Vy?

Autor: Michaela Holá

Tea tree olej - alternativní léčba z přírody
Homeopatická léčba

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...