Bylinky

Tea tree olej - alternativní léčba z přírody

Alena Mrákotová
23.02.2009

Tea tree olej je znám také jako Australský čajovník nebo melaleuca alternifolia. Toto jméno si vysloužil především svým prvotním využitím, kterým byl čaj.

Extrakt z jeho listů se využívá pro léčbu nejrůznějších onemocnění. Při užití v medicínském a kosmetickém průmyslu musí být olej naředěn, protože čistý extrakt je velmi silný.

Tea tree blahodárně působí na

 • popáleniny
 • tržné rány
 • infekce - nachlazení
 • kožní postižení – akné, ekzém, plísňová onemocnění, hmyzí štípnutí, lupy, tzv.atletická noha
 • vši
 • dýchací potíže – tlumí kašel a napomáhá vykašlávání hlenu – formou aromaterapie

Tea tree má účinky

 • dezinfekční
 • analgetické – tlumící bolest
 • protizánětlivé
 • zklidňující
 • antivirové

Tea tree olej a pleť

Tea tree se velmi osvědčil při léčbě akné. Dokáže zničit mnoho bakterií a napomáhá vyloučit z organismu toxické látky aniž by pokožku vysušoval. Tea tree olej se používá jak k aromaterapii, ale je také nedílnou součástí mnoha obličejových a tělových krémů, mýdel, pleťových vod, šampónů na vlasy, ale i svíček.

Jelikož se přírodní produkty stávají v poslední době stále oblíbenějšími, vědce nutí tyto okolnosti provádět stále další a další odborné studie. Jak tyto produkty působí na samotná onemocnění a případně tak najít nejvhodnější léčbu. Tea tree olej vnáší nové naděje na rozvoj posílení zdraví.

Kontrolovaná zkouška zvolila tři skupiny postižených s tzv. atletickou nohou. Ze 158 postižených jedna skupina užila 25% roztok tea tree oleje, druhá skupina pracovala s 50% roztokem a poslední skupina měla k dispozici placebo. U skupiny, která užívala 50% roztok tea tree 2x denně po dobu čtyř týdnů se ukázalo, že 64% postižených se vyléčilo. Ostatní pokusy byly soustředěny také do boje s akné. U postižených s akné došlo ke snížení kožního podráždění, zanícení a praskání kůže.

Tea tree olej a MRSA

MRSA – methicilin rezistentní Staphylococcus aureus je zákeřným onemocněním, které se nedaří vyléčit normálními antibiotiky. Tento virus, který se velmi snadno šíří, je druh nozokomiální nákazy. Nozokomiální nákazy se vyskytují v nemocničním prostředí a ohrožují oslabené jedince. Irská studie uvedena Univerzitou v Belfastu ukázala, že tea tree olej brání šíření tohoto viru. Novinku v boji s MRSA uvedl doktor Bronagh Blackood a jeho kolegové, když testovali pacienty užívající mycí gel s 5% koncentrací tea tree oleje. Nedávné studie ukazovaly, že tea tree olej v mycím prostředku snižuje výskyt viru na kůži. Právě mnoho takovýchto infekcí začíná v prostorách chirurgie. Dr. Blackwood s jeho týmem nově testuje jak tea tree olej působí na čerstvě postižených pacientech virem MRSA . Uvedl, že přesné výsledky však budou známé až v listopadu roku 2010.

Užívání tea tree oleje vyžaduje opatrnost!

Tea tree olej by se měl používat s velkou opatrností a pod dohledem. Tak, aby se použil pouze ve správné formě a koncentraci. Nesprávná koncentrace či užití oleje v té nejčistší formě může mít za následky podráždění kůže, která se projeví puchýři, svěděním nebo vyrážkou. Těhotné nebo kojící ženy by se s jeho použitím měly vždy poradit se svým lékařem.

Jaký máte názor, na užití tea tree oleje jako léku vy? Máte s jeho použitím nějaké zkušenosti?

Autor: Alena Mrákotová

Co takhle dát si rybu ?
Červené víno - elixír mládí

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...