zdroj: istockphoto.com
Alkohol

Proč je dobré pít pivo

Petr Zimola
20.11.2008

Pravděpodobně nejznámější izotonický nápoj na světě s obsahem vápníku, sodíku, hořčíku, B vitamínů, kyseliny listové a řady dalších užitečných látek. Nekruťte hlavou. I tak to by se totiž dal popsat onen zlatavý nápoj s jehož průměrnou spotřebou 156,9 litru na obyvatele drtivě porážíme pivařské velmoci, jako je Německo (115,8) a Irsko (131,1).

Že je pivo v malých dávkách prospěšné, to už potvrdila celá řada výzkumů. Pojďme si tedy ukázat, jaké příznivé účinky na náš organismus pití piva má.

Pivo zlepšuje imunitu

Když čeští vědci zkoumali, jaký vliv by mohlo pití piva mít na imunitní sytém, nechali dvacítku lidí ve věku od 18 do 27 let pít po dva měsíce pravidelně 0,5 litru piva denně. Při krevních testech se pak zjistilo, že některým z nich stoupl počet bílých krvinek až na trojnásobek původního počtu.

Pivo je zdravé na srdce

Pouze ale v malých dávkách! Pojmy jako hypertenze či ischemická choroba srdeční zná snad každý. Patříte-li k mírným pijákům, máte až o 60% větší šanci oproti abstinentům, že se těmto metlám moderní společnosti vyhnete.

Pivo zajistí klid a dobrý spánek

Jste přepracovaní, nervózní a unavení? Zajděte si na jedno! Studie prokázaly, že pivo zlepšuje kognitivní funkce a navíc jsou v něm obsaženy látky jako kyselina nikotinová a laktoflavín, které příznivě ovlivňují usínání a samotnou kvalitu spánku.

Pivo pro pevné kosti a zdravý chrup

Pivo obsahuje vápník a fosfor, jež jsou nesmírně důležité pro tvorbu kostí a zubů. Vápník navíc působí jako přenašeč nervových vzruchů.

Pivo zažene žízeň a prodlouží život

92% jeho obsahu tvoří voda a podle španělských vědců prospěje dehydratovanému tělu lépe než kdejaký speciální nápoj. Nejenže se totiž v těle udrží déle, ale i účinněji zahání žízeň. Vezmeme-li ještě v potaz výše zmíněné, může nám pivo dopomoci žít o pěkných pár let déle, než zatvrzelým abstinentům!

To vše je určitě dobrá zpráva pro milovníky piva. Ale nezapomeňte. Všeho moc škodí, a tak i zde je nutné se držet doporučené denní dávky. Ta činí u mužů jeden až dva půllitry a u žen zhruba o polovinu méně.

A na závěr. Stojíte-li nerozhodně před volbou, zda si dát světlé nebo tmavé, sáhněte raději po tom tmavém. Má sice o něco více kalorií, ale za to mnohem více flavonoidů, což jsou účinné antioxidanty rostlinného původu chránící cévy a snižující riziko krevních sraženin.

 

Pijete pivo? Jak často? Máte pocit, že vám prospívá?

Autor: Petr Zimola

Feromony - tajemství přitažlivosti
Zacvičte si jógu

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...