Jóga

Zacvičte si jógu

Blanka Barešová
01.12.2008

Pod pojmem jóga si většina z nás vybaví cvičení a zvláštní polohy nazývané ásany, které mají často poetické názvy. Jóga je však i věda, umění, filozofie, náboženství či móda. Je vším tím, a přece ničím z toho, neboť to vše závisí na studentovi, na jeho vlastní kontrole vnímání a na jeho vědomé a racionální mysli.

Jóga je vlastně způsob života, způsob, jak integrovat celou svoji povahu tak, že všechny aspekty našeho života začnou pracovat v harmonii jeden s druhým. V pravém slova smyslu jóga znamená naprosté splynutí bez odlišení – jednotu.

Je mnoho přístupů ke konceptům a praktikám jógy a mohou často začátečníka mást. Tyto přístupy si můžeme představit jako loukotě na velikém kole – všechny se scházejí ve středu. Stejně tak se všechny koncepty a praktiky jógy spojují v nejvyšších stádiích.

Člověk, který se rozhodne udělat něco pro své zdraví a navštíví hodinu jógy, se setká nejspíše s dvěmi sanskrtskými pojmy (sanskrt je jeden z nejstarších jazyků světa).

Pránájáma - umění dýchání

Pránájáma se zabývá dechem a kontrolou dechu. Učí nás soustředit se na to, jak nadechujeme a vydechujeme, jak sledovat kudy proudí vzduch v našem těle. Učí nás zapojovat řádně a správně bránici, hrudní dýchání až do plicních sklípků, podklíčkový dech. Ženy mají většinou problém s dýcháním do břicha a muži s dýcháním pod klíční kosti.

Hathajóga

Hathajóga je systém již zmíněných ásan. Učí jak správně zaujmout polohu těla a jak v takové poloze dýchat. Dobrý učitel jógy nejenom že ásany správně umí vysvětlit, ale také řekne, co v těle ovlivňují, jaké orgány, skupiny svalů apod.

V začátcích nejsme zvyklí na to, abychom tyto polohy zaujímali na dlouhou dobu trvající i několik desítek minut. Postačí dle obtížnosti 15 vteřin až jedna minuta. V ásaně bychom se vždy měli cítit dobře a pohodlně, a pokud někde máme zkrácené svaly, které se v poloze protahují, pak musíme polohu zaujmout takovým způsobem, abychom v ní mohli vydržet bez velké bolesti a přesto svaly jemně protahovali. Je také dobré cviky plynule navazovat. Získáme větší pružnost a stabilitu, a to nejenom tělesnou. Díky hathajóze se můžeme naučit být pozorní sami k sobě a ke svému tělu.

Jak začít s cvičením jógy

Nejlepší je najít si v místě svého bydliště dobrého a zkušeného učitele a chodit pravidelně cvičit. Na hodinách jógy najdete podobně naladěné lidi a získáte nová přátelství. Pokud nemáte ve svém okolí žádnou takovou skupinu, je možné začít cvičit například podle knihy od Dr. svámí Gítánanda Giri - Jóga krok za krokem, učebnice pro učitele a žáky. Přeji Vám na Vaší cestě hodně vytrvalosti, nových zážitků a krásných přátelství.

Autor: Blanka Barešová

Proč je dobré pít pivo
Muzikoterapie a její léčivé účinky

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...