zdroj: shutterstock.com
Ostatní témata

Feromony - tajemství přitažlivosti

Petr Zimola
01.12.2008

Už vás někdy napadalo, proč někteří lidé mají takový úspěch u příslušníků opačného pohlaví, i když zrovna nevypadají jako supermodelové z časopisů se značkovým oblečením? Je docela možné, že zatím stojí feromony.

Feromony jsou zjednodušeně řečeno speciální druhy hormonů (exohormony, ektohormony) a jsou obsaženy v kůži, slinách a moči.  Dráždí takzvaný vomeronasální orgán. Ten je umístěn v oblasti nosní dutiny a reaguje na specifické látky, mimo jiné i na feromony. Při podráždění vysílá signál do mozku a vyvolává určitou reakci na nositele „feromonových vzkazů".

Feromony byly již delší dobu známy jako látky, které využívají živočichové k neverbální komunikaci. Samičky hmyzu jimi například vábí své nápadníky i na vzdálenost několika kilometrů. A dokonce jsou i hojně využívány chovateli prasat divokých ke zvýšení kančího sexuálního apetitu! Není tedy divu, že si mnoho podnikavých lidí lámalo hlavu, zda neexistuje něco podobného i u lidí.

Jak byly feromony objeveny

Podobně jako Alexander Fleming učinil snad největší objev 20. století pouze čistou náhodou, tak nějak i profesor David Berliner přišel na lidské feromony. Dr. Berliner působil od 50. let jako učitel anatomie na lékařské fakultě v Salt Lake City v Utahu. Mimo vyučování se věnoval výzkumu vlastností látek obsažených v lidské kůži. Jednoho dne zapomněl na svém stole otevřenou dózu s jistým kožním extraktem. Všiml si, že se cítí uvolněnější, sebejistější a v lepší náladě. Tajně vystavil své kolegy účinkům stejného extraktu a co se nestalo? Nudní a zatrpklí vědci se rázem stali veselejšími, milejšími a nálada v laboratoři šla celkově nahoru. Po odstranění se vše vrátilo do starých kolejí.

Berliner s uveřejněním svého objevu moc nespěchal a vše držel chytře v tajnosti. Tušil, že by jím objevené látky mohly mít obrovský význam pro medicínu a kosmetický průmysl a do dalšího zkoumání zapojil ještě další vědce a později dal vše patentovat. A tak složení látek bylo odhaleno až v roce 1994.

Ony tajemné Berlinerovy látky byly androsteny (výtažek z mužské kůže působící na ženy) a estreny (působící na muže). Některé typy těchto látek byly už dříve známy právě jako ony podněcovače kančího chtíče.

Dnes jsou feromony oblastí množství výzkumů. Byly provedeny i různé testy, kdy měli lidé popisovat své mínění o osobách na fotkách. Některé fotky byly navíc postříkány feromony. Z výsledků  vyplynulo, že se lidé vyjadřovali kladněji k fotkám s feromony.

Ženám, které si přimíchaly do parfému feromony, muži prokazovali větší náklonnost.

Trochu kuriozitou bylo, když si jeden americký vědec postříkal hlavu feromony, jež využívají samičky běláska k přilákání partnerů. Poté, co vyšel na ulici, mu během chvíle bělásci obsypali hlavu.

Účinky a využití feromonů se nadále intenzivně zkoumají, ale jedno je jisté. O žádný elixír lásky, jak si myslí mnozí důvěřivci, se nejedená. Své protějšky hodnotíme daleko komplexněji a jestli se někomu prostě nelíbíte, tak ani ten nejsilnější feromon vás nezachrání.

Jak na vás působí feromony?

 

Autor: Petr Zimola

Polárium, aneb sauna naruby
Proč je dobré pít pivo

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...