zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Aromaterapie je užitečná v prevenci sezónních onemocnění. Na co si ale musíte dát pozor?

Pavlína Klaudová
19.10.2022

Aromaterapie je mocná a silná pomocnice a léčitelka. Jenže někdy může při nesprávném používání přivodit více škody než užitku. Obzvlášť, pokud není bráno v potaz rčení, že méně je více, které na poli práce s esenciálními oleji platí dvojnásob. Kdy nám aromaterapie pomáhá? A na co je potřeba dát si pozor?

Příliš silné esenciální oleje

Aromaterapie se hodí i pro prevenci respiračních onemocnění, ale musíte mít na paměti to, že je potřeba ji používat s rozmyslem. Mnoho lidí volí naprosto nevhodné esenciální oleje, které jsou příliš silné nebo mají mnoho kontraindikací a používají je tam, kde prostě nepatří a navíc v příliš silném dávkování. Což může být problém třeba v dětských kolektivech, protože mnoho z doporučovaných protivirových a antibakteriálních esenciálních olejů není doporučeno používat u dětí do deseti let věku z důvodu přítomnosti látky 1,8 cineol (eukalyptol), stejně tak ani u astmatiků a epileptiků. 

Tyto esenciální oleje se aplikují až při propuknutém nachlazení, jako prevenci zvolte jemnější varianty dvakrát až třikrát týdně. Bohatě postačí, když si dáte do difuzéru třeba mandarinku nebo červený pomeranč, které jsou dobrými imunostimulanty. Difúzování v kolektivech obecně je potřeba velmi dobře zvážit z důvodu, že ten, který ho provádí, nezná zdravotní stav všech zúčastněných natolik, aby mohl vhodně zvolit esenciální olej prospěšný celku. Dalším velmi častým problémem je doporučená délka difúze, která se mnohonásobně překračuje. 

U dětí by to mělo být maximálně půl hodiny denně, u dospělých hodina. Je to z důvodu možných projevů nežádoucích účinků po dlouhodobém vystavení účinnosti esenciálního oleje. Mohou se objevit nevolnosti, bolesti hlavy nebo další, mnohem závažnější potíže (intoxikace). Esenciální oleje je potřeba brát jako léčivý prostředek, nikoli jen jako vůně. 

Vnitřní užívání není dobrý nápad

Vnitřní užívání esenciálních olejů je bohužel v českém a slovenském prostředí více frekventované, než by se aromaterapeutům líbilo. Tvrzení, že „to tak dělají Francouzi“, je liché. Ve Francii sice koupíte namíchané kapsle s obsahem esenciálních olejů, které můžete konzumovat třeba při chřipce, je u nich jedno ale. Mají úplně jinou koncentraci obsahu esenciálního oleje, když jsou nadávkované výrobcem, který se v aromaterapii pohybuje profesionálně několik let, než když si je kapete doma. A pak je tu druhá varianta, a to je, že je užíváte na lékařský předpis a kapsle vám namíchá farmaceut v lékárně. 

Francouzští farmaceuti mají aromaterapii jako součást vzdělávacího programu při studiích. Tyto kapsle se navíc nikdy neužívají déle než osm až deset dní do odeznění nejhorších příznaků nemoci. Esenciální oleje a jejich užívání vnitřně jako prevence prostě nejsou šťastná řešení z mnoha důvodů. Mimo jiné kvůli možné orgánové toxicitě, nervové toxicitě a dalším průvodním jevům. Jako prevenci je lepší si dát kvalitní, dobře vstřebatelné vitamíny a doplnit je dvakrát týdně difúzí esenciálního oleje pro lepší imunomodulaci.

Používejte raději hydroláty

Ideální aromaterapeutický prostředek pro prevenci nachlazení jsou hydroláty. Výborně se hodí do difuzérů s rozmlžovačem. Nemusíte u nich (až na výjimky jako třeba tymián thymol) řešit kontraindikace. Jsou vhodné pro děti od narození (například heřmánek). Jsou to velmi jemné, ale přesto účinné náhrady za esenciální oleje, protože vznikají při jejich destilaci a obsahují v sobě malé množství ve vodě rozpustných aromatických molekul. Ty fungují výborně také při již probíhajícím nachlazení, hlavně u dětí. Kvalitní nekonzervované hydroláty v difuzéru pomohou nejen podpořit přirozenou imunitu, ale zároveň jemně provoní vzduch a usnadní dýchání. 

Zdroje: www.medicalnewstoday.com, www.tisserandinstitute.org
 

Autor: Pavlína Klaudová

Rýmovník – silná bylinka pro prevenci i úlevu od rýmy. Připravte si chutný sirup nebo čaj!
Důvody, kvůli kterým nenápadně přibíráte: Jaký se možná týká i vás?

Další články