Anafylaktický šok

Anafylaktický šok u dětí

Jitka Suchánková
22.08.2013

Anafylaxe je okamžitá a náhlá alergická reakce organismu. Tato reakce je nebezpečná jednak svým náhlým nástupem, ale také tím, že může být v krajním případě i smrtelná.

Příčina anafylaxe

Nejčastější příčinou anafylaktického šoku u dětí bývá potravinová alergie, u dospělých to může být také například bodnutí hmyzem nebo alergie na léky.

Z potravin je největším alergenem mléko, vejce, arašídy, ořechy nebo ryby, ale může to být i spousta dalších potravin. Je třeba vést v patrnosti, co naše dítě jí nejen doma, ale třeba i u sousedů.

Existuje léčivý přípravek?

Budete se možná divit, ale i v dnešní moderní době existuje pouze jeden účinný klasický léčivý přípravek, a to je starý známý injekčně aplikovaný adrenalin. Dnes se vyrábí také ve formě autoinjekcí pro použití nejen zdravotnickým personálem, ale i samotnými postiženými nebo laiky v jejich blízkosti.

První pomoc při anafylaktickém šoku

Při počínajícím anafylaktickém šoku je třeba okamžitě pacienta položit na záda a zdvihnout mu dolní končetiny do výše. Pokud je pacient dušný nebo zvrací, je nutno mu zároveň podložit hrudník.

Doporučuje se také následná 24hodinová hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, protože u některých pacientů může dojít k tzv. druhé fázi anafylaxe, což je nejčastěji za 8 – 10 hodin po prvotní epizodě.

Rizikové faktory potravinové anafylaxe:

Největším rizikovým faktorem potravinové anafylaxe je samotná potravinová alergie; přitom platí, že každý další anafylaktický šok má většinou horší průběh.

Mezi další faktory, které zvyšují riziko potravinové anafylaxe, patří fyzická aktivita, alkohol a některé léky.

Zkoumá se také vliv nedostatku vitamínu D u dětí

Pohotovostní protišokový balíček

Každý pacient, který prodělal anafylaktický šok, by měl mít vždy u sebe pohotovostní protišokový balíček, který má obsahovat léky k utlumení případných reakcí. Jedná se kromě autoinjektoru s adrenalinem také o tablety dithiadenu, prednisonu a o salbutamol.

Důležitá je také prevence. Pokud vaše dítě již mělo někdy v minulosti anafylaktický šok na základě potravin, samozřejmě je třeba se těchto potravin důsledně vyvarovat.

Autor: Jitka Suchánková

Hot jóga – jóga jinak?
Bazalka v kuchyni - pro zdraví, krásu a lepší sex

Další články

Hot jóga – jóga jinak?
Jóga

Hot jóga – jóga jinak?

Cvičení jógy v horku, tzv. hot jóga nebo Bikram jóga je stále populárnější. Centra, kde se dá cvičit a kde vám pořádně zatopí, rostou jako houby po dešti. Není divu. Pokud jste vyz ...

Potraviny pro váš mozek
Zdravá výživa

Potraviny pro váš mozek

Přinášíme přehled potravin, které pomohou udržet mozek ve výborné kondici. Pokud je zařadíme do jídelníčku ve velkém množství, mozek se nám odmění bezchybnou funkcí. Můžeme se tak ...

Mateřské mléko a kojení
Kojení

Mateřské mléko a kojení

05.08.2013

Mateřské mléko je nejpřirozenější a z hlediska svého složení také nejvhodnější stravou novorozence. V současnosti je dlouhodobé kojení velmi doporučováno a propagováno, v důsledku ...