Jóga

Hot jóga – jóga jinak?

Michaela Kopřivová
20.08.2013

Cvičení jógy v horku, tzv. hot jóga nebo Bikram jóga je stále populárnější. Centra, kde se dá cvičit a kde vám pořádně zatopí, rostou jako houby po dešti. Není divu. Pokud jste vyzkoušeli ten slastný pocit provádění ásan ve 40°C a pozorovali zvětšující se kaluž z potu, který vám přitom odkapává při každém předklonu z čela, víte o čem je řeč.

Vaše tělo je v takovém horku zřetelně pružnější, klouby ohebnější a radost z prováděných cviků o to větší. Navíc tím, jak se potíte, máte pocit, že pro své tělo děláte více než cvičením při standardní teplotě. Po odcvičené lekci se cítíte jako znovuzrození.

Bikram jóga má prý silné detoxikační účinky a rozhodně působí pozitivně na psychiku, odbourává stres a dodává energii.

Není cvičení v horku nebezpečné?

Děláme však cvičením v horku opravdu něco navíc? Není takové cvičení nebezpečné?

Hot jóga má jistá zdravotní omezení. Nedoporučuje se cvičit při vysokém krevním tlaku, při srdečních potížích čí zánětlivých stavech organismu.

Experti na fitness ale ubezpečují, že pokud je hot jóga správně prováděna, není nebezpečná, ale rozhodně je pro nás větší výzvou než jóga, která se provádí při normální teplotě.

Souvisí pocení s kaloriemi?

Pokud výzvu představovanou dynamickým cvičením sady jogínských pozic ve vysoké teplotě zdoláme, o to větší radost ze cvičení poté máme. Ve skutečnosti prý ale necvičíme při hot józe nijak více.

Lidé si obvykle myslí, že stupeň pocení je v přímé závislosti na kvalitě cvičení. Podle expertů na cvičení však stupeň pocení s množstvím spálených kalorií nemá souvislost.

V jedné z  menších studií skupina vědců monitorovala dva tucty zdravých dospělých během lekcí běžné jógy a během hot jógy. Mezi dvěma 60minutovými lekcemi nenašli rozdíl ve zvýšení bazální teploty a srdečního tepu mezi návštěvníky obou typů jógového cvičení.

Pokud by dlouhodobé zvýšení bazální teploty a srdečního tepu bylo u jedné skupiny vyšší, dá se předpokládat zrychlení metabolismu a výraznější spotřeba kalorií. A tedy výraznější hubnutí. Vysoká kumulace teploty a zvýšení bazální teploty by ale mohla znamenat i vyšší riziko zdravotních komplikací. To se naštěstí nepotvrdilo.

Přesto je potřeba během hodin hot jógy dbát na dostatečný přísun tekutin. Pokud během lekce pociťujete motání či bolest hlavy, lehkou nauzeu nebo svalové křeče, může jít o známku toho, že cvičení v horku těžce snášíte. Je potřeba změnit prostředí a dodat tekutiny.

Zdravotní prospěch hot jógy

 • posiluje imunitní systém
 • pročišťuje lymfatický systém
 • stimuluje endokrinní žlázy
 • zvyšuje kapacitu plic
 • posiluje srdeční činnost
 • zlepšuje pružnost páteře
 • zajišťuje dostatečné množství maziva v kloubech
 • protahuje, tonifikuje a posiluje svalstvo
 • eliminuje tělesné toxiny
 • zlepšuje krevní oběh
 • zklidňuje mysl a zvyšuje psychickou odolnost

Autor: Michaela Kopřivová

Jak připravit dítě na příchod sourozence
Anafylaktický šok u dětí

Další články

Jak počasí působí na zdraví
Zdravý život

Jak počasí působí na zdraví

08.08.2013

V posledních letech se počasí chová poměrně nestandardně. Jsou extrémní mrazy, extrémní srážky, extrémní horka a také přechody mezi teplotami bývají velmi nečekané a výrazné. Počas ...

Mateřské mléko a kojení
Kojení

Mateřské mléko a kojení

05.08.2013

Mateřské mléko je nejpřirozenější a z hlediska svého složení také nejvhodnější stravou novorozence. V současnosti je dlouhodobé kojení velmi doporučováno a propagováno, v důsledku ...