Zdravá výživa

Potraviny pro váš mozek

Michaela Kopřivová
12.08.2013

Přinášíme přehled potravin, které pomohou udržet mozek ve výborné kondici. Pokud je zařadíme do jídelníčku ve velkém množství, mozek se nám odmění bezchybnou funkcí. Můžeme se tak ochránit před zapomínáním či chybným úsudkem a své děti dobře připravit na blížící se školní rok.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy působí nejen proti riziku aterosklerózy, která  se může projevit zhoršením mozkových funkcí, ale výborný vliv mají také na rozvoj dětského mozku a pozitivně ovlivňují lidskou psychiku jako celek.

Na mezinárodní konferenci věnované Alzheimerově chorobě byly předneseny výsledky studie, které ukázaly, že u myší pravidelně krmených vlašskými ořechy se výrazně zlepšila paměť, schopnost učit se a výrazně se zlepšila koordinace pohybů.

To vše díky vysokému obsahu omega-3-mastných kyselin, jako je například kyselina alfa-linolenová, která se kromě vlašských ořechů hojně vyskytuje ve lněných semenech.

Vlašským ořechům brzy začne sezóna, proto na ně určitě nezapomeňte.

Sardinky a losos

Velké množství omega-3-mastných kyselin obsahují i tučné ryby jako sardinky, losos či makrela.

Specifické typy omega 3- mastných kyselin v těchto rybách jsou spojovány se sníženým rizikem demence, zlepšením soustředění i paměti. Nezapomeňte proto na chutné rybí pomazánky jako vhodnou svačinu pro vaše děti.

Olivový olej

Olivový olej je výborným zdrojem mononenasycených mastných kyselin zvaných omega-9 mastné kyseliny. Dostatečný příjem těchto tuků dokáže zpomalit stárnutí našeho mozku dokonce až o 6 až 7 let.

Lesní plody

Konzumace ovocných plodů, jako jsou borůvky, jahody, maliny a další, je již delší dobu dávána do souvislosti se zdravím mozku lesních zvířat. Nyní se potvrdilo, že i u člověka výrazně zpomalují přirozený úbytek paměti a soustředění. Tohoto výzkumu se zúčastnil velký vzorek žen ve středním věku.

Káva

To že kofein je dobrým stimulantem mozku, vědí všichni kávoví nadšenci. Vedle toho je káva i silným antioxidantem, který pomáhá udržovat mozek ve zdraví. Některé studie ukazují, že pravidelné pití kávy dokáže ochránit ženy před vznikem depresí.

Špenát

Špenát je nejen dobrý pro svaly Pepka námořníka, ale antioxidant lutein nás navíc ochrání před úbytkem mozkových schopností.

Tmavá čokoláda

Na antioxidanty bohatá čokoláda je nejen všemi milována, ale kupodivu i zdravá. Flavonidy v ní obsažené zřetelně zlepšují průtok krve mozkem, a tím jej udržují ve výborné kondici a mladistvém stavu.

Pití dvou šálků horké čokolády po 30 dnů zlepšilo průtok krve mozkem u starších pacientů s poruchou mozkového prokrvení natolik, že se výrazně zlepšili v testech na paměť a myšlení.

Vaječné žloutky a obilné klíčky

Obojí bohaté na cholin, základní stavební složku acetylcholinu, který patří mezi neurotransmitery, tedy látky přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

Nedostatek tohoto přenašeče je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby či poruchami paměti, a to krátkodobé i dlouhodobé.

Autor: Michaela Kopřivová

Jak počasí působí na zdraví
Spor o vejce: prospívají, nebo škodí zdraví?

Další články

Mateřské mléko a kojení
Kojení

Mateřské mléko a kojení

05.08.2013

Mateřské mléko je nejpřirozenější a z hlediska svého složení také nejvhodnější stravou novorozence. V současnosti je dlouhodobé kojení velmi doporučováno a propagováno, v důsledku ...

Rozštěp rtu a patra
Rozštěp rtu a patra

Rozštěp rtu a patra

Rozštěp rtu a patra je poměrně častou vrozenou vadou a pravděpodobně existuje stejně dlouho jako lidstvo samo. Známe totiž nálezy lebek z doby neolitu a dokonce zmínky o operacích ...