Zdravá výživa

Bazalka v kuchyni - pro zdraví, krásu a lepší sex

Veronika Tůmová
28.08.2013

Svěže zelená, s výraznou vůní, chutná a zdravá – bazalka. Kdo by ji neznal? Patří k oblíbeným letním bylinkám, které si rádi pěstujeme doma na oknech, abychom se mohli kochat jejich půvabem i vůní a aby zpestřily i naše lehké, zdravé, letní pokrmy.

Bazalka je známé a mnoha vlastnostmi zajímavé letní koření, je široce využívaná v kuchyni a také v kosmetice. Bazalka obsahuje široké spektrum látek, které podporují trávení, fungují proti stresu, usnadňují vykašlávání nebo podporují chuť k jídlu.

Bazalka pro labužníky

Popularita bazalky u nás vzrostla s oblibou italské kuchyně, je totiž její nedílnou součástí. Její silné aroma, zajímavá nevšední chuť a sytě zelená barva dokáže udělat na talíři zázraky. Je výborná v kombinaci s rajčaty, např. do rajčatové polévky se zakysanou smetanou, do salátů, těstovin, ale i k masu a do omáček.

Díky výše zmíněným účinkům je výborná pro zlehčení a lepší strávení hutných, těžkých a tučných jídel. Můžete jí také ozdobit letní nápoje či koktejly, je skvělá pro zvýraznění a zpestření každé, i sebefádnější polévky.

Velmi oblíbené je bazalkové pesto – směs bazalky, česneku, piniových oříšků, olivového oleje, soli a parmezánu, které je vhodné k ochucení mnoha pokrmů a dá se dobře skladovat i do zásoby. Bazalka tak oslovila i obohatila českou kuchyni a pro mnohé gurmány je nepostradatelná.

Bazalka léčí i zkrášluje

Bazalka stimuluje náš metabolismus, tvorbu žluče a funkci žaludku. Pomáhá při střevních potížích, při nadýmání a katarech, ale i při projevech úzkosti, bolestech hlavy a nervových potížích.

Je vhodným doplňkem stravy při léčbě nachlazení, chřipky, při bolestech v krku, kašli, ale také při zánětech dásní. Odvar z bazalky můžeme pít jako léčivý čaj, kloktat nebo také inhalovat.

Díky silnému aroma odpuzuje bazalka hmyz a dá se použít i jako přírodní repelent bez chemikálií. Využívá se také v kosmetice - bazalková napařovací lázeň na obličej zklidní podrážděnou pokožku, doporučuje se zejména před spaním.

Její odvar je vhodný také jako vlasová voda. Vyživuje pokožku a zabraňuje vypadávání vlasů. Díky obsahu éterických olejů je bazalka významná i pro aromaterapii.

Podporuje prý také činnost pohlavních orgánů a v důsledku toho ji můžeme řadit mezi přírodní afrodiziaka. Neměla by proto chybět na stole při romantické večeři ve dvou.

Bylinka s chutí, vůní i barvou léta

Bazalka se pyšní řadou variant, které se liší tvary, barvou, ale i chuťovými vlastnostmi a vůní. Při pěstování mějte na paměti, že potřebuje slunce, teplo a hodně vody. Nejchutnější částí rostliny jsou mladé listy, jejichž růst podpoříme zastřiháváním kvetoucích výhonů.

Pokud si chcete bazalku uchovat, nasekané listy bazalky můžete konzervovat v panenském olivovém oleji, vhodné je i zmrazování. Sušením se mění a ochuzuje její typické aroma.

Autor: Veronika Tůmová

Anafylaktický šok u dětí
Strollering – převratný sport pro maminky s dětmi

Další články

Hot jóga – jóga jinak?
Jóga

Hot jóga – jóga jinak?

Cvičení jógy v horku, tzv. hot jóga nebo Bikram jóga je stále populárnější. Centra, kde se dá cvičit a kde vám pořádně zatopí, rostou jako houby po dešti. Není divu. Pokud jste vyz ...

Jak správně vybírat dětskou obuv?
Oblečení a boty

Jak správně vybírat dětskou obuv?

14.08.2013

Přestože se valná většina dětí u nás rodí se zdravě vyvinutýma nohama, u velkého procenta z nich dochází k nejrůznějším deformacím, ještě než nastoupí do prvních tříd. Jak a čím se ...