Oblečení a boty

Jak správně vybírat dětskou obuv?

Veronika Tůmová
14.08.2013

Přestože se valná většina dětí u nás rodí se zdravě vyvinutýma nohama, u velkého procenta z nich dochází k nejrůznějším deformacím, ještě než nastoupí do prvních tříd. Jak a čím se dětské nohy mohou během vývinu a růstu deformovat a jak poznáme kvalitní a zdravotně nezávadnou dětskou obuv?

Dětská obuv by měla odpovídat standardním ortopedickým a hygienickým požadavkům. Pravdou je, že kvalitní dětská obuv není levná. Vzhledem k rychlému růstu dětské nohy tak rodiče mnohdy vezmou za vděk nekvalitní obuví nabízenou např. v tržnicích apod. Bohužel si neuvědomují, že tím mohou dítěti značně uškodit a způsobit i závažné defekty nohou.

Co způsobuje deformaci dětských nohou

Deformace nohou může vznikat vlivem nepadnoucí obuvi, či obuví v nesprávné velikosti (na délku i na šířku). Velmi nevhodné jsou boty v nesprávném tvaru, zejména do špičky, a boty z nevhodných materiálů, jako je neprodyšný a nepřizpůsobivý plast nebo koženka.

Materiály pro dětskou obuv musí být měkké, prodyšné, přizpůsobivé pro tvar nohy a sající vlhkost. Obuv musí také poskytovat dostatek prostoru pro prsty.

Dětské nohy by neměly být přetěžovány dlouhou chůzí nebo stáním, nebezpečí deformace hrozí i v důsledku nadváhy nebo nedostatku pohybu.

Jak dětská noha roste a jak se vyvíjí

Dětské nohy obvykle rostou v náhlých skocích, často se proto můžeme divit, jak rychle a nečekaně naše dítě vyrostlo z bot, které mu ještě nedávno seděly. U malých dětí může jít až o cca 18 mm za rok, u starších dětí se růst zpomaluje k přibližně 10 mm za rok. Děti tak mohou potřebovat během roku dvě až tři velikosti obuvi.

K deformacím na dětských nohách dochází snadno, kvůli chrupavčité stavbě kostí. Dítě navíc není schopné objektivně posoudit, zda mu obuv padne, nebo jestli někde tlačí a dře, protože není zatím dostatečně vnímavé k bolesti a tlaku v oblasti nohou a chodidel.

U předškolních dětí není nutné, vzhledem k jejich vývinu, shánět obuv vybavenou pro podporu klenby.

Zdravotně nezávadná obuv pro děti

Jak už jsme zmínili, zvláštní pozornost je třeba věnovat tvaru a materiálu obuvi. Obuv by měla být dále přizpůsobena zvýšené dětské potivosti savým materiálem uvnitř boty, tj. vhodnou vložkou nebo stélkou.

Obuv musí být lehká, ohebná a noha v ní musí pevně držet, nevyzouvat se.

Podrážka boty by měla mít dobré tlumící vlastnosti, vzhledem k vysoké zátěži vlivem častých skoků a dopadů dítěte, může docházet k přílišnému zatěžování kloubů a kostí.

Dětská noha potřebuje už od narození velkou péči a pozornost, je nutné jí dopřát volnost pohybu a možnost svalového procvičování. Doporučuje se nechat dítě chodit a běhat naboso, ale pouze venku, po trávě nebo písku, nikoliv např. na tvrdé podlaze. Je důležité kontrolovat opotřebování obuvi, používání správného typu obuvi k danému účelu a  také hlídat hygienu nohou, včetně pravidelného stříhání nehtů na prstech u nohou.

Jak zkoušet dětskou obuv

Při koupi dětské obuvi využijte odborné asistence, která by vám měla být v dobrém obchodě k dispozici. Nohu je nutné před zkoušením změřit, a to ve stoje.

Dítě si nutně musí boty vyzkoušet. Zkoušejte obě boty a nechte dítě, aby se v nich prošlo. Při chůzi noha nesmí vyklouzávat nebo naopak tlačit.

Nespoléhejte na způsob ohmatávání a tlačení na špičku nohy v botě ke zjištění, kolik místa je v botě pro prsty, dítě totiž prstíky na nohou instinktivně pokrčuje. Správnou velikost boty zjistíte jedině pečlivým přeměřením, jinak můžete koupit obuv příliš krátkou nebo naopak dlouhou, což vede k nepohodlí, defektům nebo i úrazům při běhu a sportování.

 

Článek byl zpracován na základě poznatků Rndr. Pavly Šťastné Ph.d. – antropoložky zdravotně nezávadného obouvání.

Autor: Veronika Tůmová

Spor o vejce: prospívají, nebo škodí zdraví?
Cvičení po porodu a v šestinedělí

Další články

Mateřské mléko a kojení
Kojení

Mateřské mléko a kojení

05.08.2013

Mateřské mléko je nejpřirozenější a z hlediska svého složení také nejvhodnější stravou novorozence. V současnosti je dlouhodobé kojení velmi doporučováno a propagováno, v důsledku ...