zdroj: pixabay.com
Alergie

Senná rýma - příznaky, léčba a prevence

Veronika Tůmová
30.05.2016

Senná rýma je pylová alergie. Jde o stav, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na některé neškodné podněty, např. pylová zrna, prach, roztoče, zvířecí srst či některé potraviny.

Senná rýma je proto v tomto ohledu nesprávné označení. Nejen že nejde o alergii přímo na seno, nýbrž především na rostlinné pyly, k této alergii se však přidružuje přecitlivělost na mnoho zcela jiných látek. Proto se tato alergie může projevit i v zimě, kdy styk s pyly rostlin nehrozí. Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Jen u nás jí trpí asi pětina populace.

Příznaky a projevy senné rýmy

Sezónní pylová alergie se projevuje řadou příznaků. Od mírnějších příznaků podobných rýmě se můžeme setkat i s těžkými, život ohrožujícími stavy, jako jsou astma nebo anafylaktický šok. Obvyklé příznaky připomínají zánět horních cest dýchacích. Odtud také pochází název "senná rýma". Pokud dráždivý histamin podráždí nosní sliznici, téměř okamžitě dochází ke kýchání, nebo až k záchvatům nepřetržitého kýchání.

Příklady léčby senné rýmy

V lékárně můžeme koupit hned několik různých volně prodejných léků, další možností jsou však léky na "dekongesci", tj. odstranění zduření sliznic a tím uvolnění ucpaného nosu. Prodávají se nejčastěji ve formě sprejů a nosních kapek. Tyto léky jsou známé také jako úlevové, protože zmírňují následky alergické reakce, ale neřeší jejich přímou příčinu. Účinkují relativně krátkou dobu, což je jejich hlavní nevýhoda.

Existuje prevence senné rýmy?

Základ prevence pylové alergie je samozřejmě v důsledné snaze vyhnout se kontaktu s alergeny. Doporučuje se omezit nebo úplně vynechat pobyt v přírodě v rizikovém období, zejména z jara a na začátku léta. Nejvyšší koncentrace pylových zrn je ve vzduchu právě v podvečer, proto se nedoporučuje vycházet ven v tuto dobu. V noci je dobré mít zavřená okna, aby pyl nevnikal do místnosti a nevyprovokoval nepříjemné projevy alergie.

Zdroj: nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Rebarbora - zdravá i život ohrožující zelenina
Lepek - klady, zápory a příznaky intolerance

Další články

Spála a spálová angína - hrozí riziko při neléčení?
Spála

Spála a spálová angína - hrozí riziko při neléčení?

14.05.2016

Spála a spálová angína jsou dvě různá onemocnění, která však mají velmi podobné příznaky. Původcem obou těchto onemocnění je bakterie “Streptococcus pyogenes“ skupiny A, která prod ...

Otužování dětí
Péče o dítě

Otužování dětí

06.05.2016

Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty j ...