Rakovina, nádor

Deset ochránců proti rakovině

Alena Mrákotová
10.02.2009

Mnoho výzkumů ukazuje, že druh stravy ovlivňuje rozvoj rakoviny. Riziko zhoubného bujení snižuje ovoce, zelenina, luštěniny a obiloviny.

Luštěniny

Mezi luštěniny patří hlavně fazole, hrách a sójové boby. Luštěniny obsahují saponiny, inhibitory proteázy a vlákninu. Saponiny a inhibitory proteázy chrání buňky před genetickými změnami, které vedou k rakovinnému onemocnění. Vysoký obsah vlákniny je důležitý na snížení výskytu zejména rakoviny tlustého střeva, slinivky a plic.

Lesní plody

Lesní plody obsahují vysoké množství vitamínu C a vlákninu. Jahody a maliny jsou známy tím, že obsahují látku, která působí jako antioxidant a chrání nás tak především před rakovinou močového měchýře, kůže, plic, prsu a jícnu. Antioxidant odbourává některé karcinogeny a brání růstu a množení nádorových buněk. Borůvky patří mezi nejsilnější antioxidanty.

Brukvovitá zelenina

Mezi tuto zeleninu řadíme květák, kapustu, brokolici, zelí. Obsahují enzym, který pomáhá regulovat tělesné enzymy, které se účastní na obraně proti rakovině. Tyto látky snižují výskyt rakoviny plic, žaludku, tlustého střeva, močového měchýře, prostaty a dělohy.

Listová zelenina

Vysoký obsah vlákniny, karotenoidů, saponinů a flavonoidů obsahuje např. špenát, čekanka, kadeřávek a salát. Karotenoidy mají za úkol zbavovat tělo toxických volných radikálů a zabraňovat růstu rakovinných buněk zejména kůže a žaludku. Kyselina listová působí příznivým vlivem na snížení rakoviny plic.

Hroznové víno

Hrozny obsahují látku resveratrol. Resveratrol je antioxidant, který působí protizánětlivě, ničí nádorové buňky při leukemii či rakovině tlustého střeva a pomáhá při rakovinách lymfy, jater, žaludku a prsu. Nejvíce této látky obsahují slupky z hroznů. Více této látky obsahují červené hrozny.

Sója

Mezi sóju řadíme sójové mléko, sójové oříšky, tofu.  Důležitými látkami, které sója obsahuje jsou izoflavony, saponiny, fytosteroly a inhibitory proteinkinázy. Tyto látky přispívají k ochraně buněk a tkání močového měchýře, děložního čípku, vaječníku, plic, žaludku, prsu a prostaty.

Rajčata

Silný antioxidant, zvaný lykopen obsahují rajčata, meloun, růžový grapefruit a papája. Lykopen chrání před rakovinnými buňkami hlavně plíce, děložní sliznici, prostatu a žaludek.

Jsou-li rajčata zpracována do rajčatového protlaku nebo dokonce omáčky, účinek antioxidantů se ještě zvyšuje.

Lněné semínko

Len je bohatý na lignany a omega-3 mastné kyseliny. Zejména omega-3 mastné kyseliny působí proti rakovině a navíc ještě snižují hladinu cholesterolu.

Obiloviny

Zde je nutno podotknout, že se jedná o obilná zrna, která jsou neloupaná. Do této skupiny řadíme neloupanou rýži, pšenici, kukuřici, kroupy a z nich vyrobené produkty. Riziko výskytu nádorového onemocnění snižují právě vysokým obsahem vlákniny, minerálů a řadou dalších důležitých látek.

Zelený čaj

V neposlední řadě je právě zelený čaj znám jako blahodárný nápoj a lék. Lístky čaje obsahují antioxidanty, které jsou nezbytnou součástí v boji proti rakovinnému onemocnění, především u onemocnění močového měchýře, tlustého střeva, žaludku, jícnu a slinivky.

Jaký antioxidant používáte vy?

Autor: Alena Mrákotová

Problém suchých rukou
Artritida

Další články

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

I podprsenka ovlivňuje vaše zdraví
Oblečení a boty

I podprsenka ovlivňuje vaše zdraví

03.03.2009

Přemýšlela jste někdy nad tím, jakou nosíte podprsenku? Je vhodná pro vaše prsa? Dělá vás krásnou?

Nepříjemné alergie
Alergie

Nepříjemné alergie

20.02.2009

Jedná se o nepřiměřenou a přehnanou reakci organismu na alergen. Alergenem jsou většinou látky, se kterými se denně setkáváme a se kterými žijeme. Alergen vyvolá obrannou funkci or ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...