zdroj: pixabay.com
Onemocnění kloubů a končetin

Artróza a artritida - jaký je mezi nimi rozdíl?

Jitka Suchánková
23.05.2016

Určitě jste už tyto dva pojmy někdy slyšeli. Ale víte, proč někdy mluvíme o artróze a jindy o artritidě a jaký je mezi nimi rozdíl?

Artróza (také zvaná osteoartróza)

Jedná se o bolestivé onemocnění kloubů, které přestávají být funkčními. Postiženy bývají především velké klouby, jako kolena, kyčle, ramena, dále pak páteř a malé klouby na rukách. Statistiky uvádějí, že až 80 % populace trpí artrotickými změnami. Nejvíce postižených je ve věku od 50 let výše.

Mezi příznaky artrózy zahrnujeme:

  • bolest kloubů při pohybu a zvýšené zátěži
  • otoky kloubů
  • omezení funkce kloubů
  • deformace kloubů
  • klouby vystupují, jsou zhrublé a deformované
  • celková pohybová ztuhlost - ráno při vstávání z postele, po delším sezení v křesle nebo u stolu

Jak se artróza projevuje

V počátečním stádiu se mění kloubní chrupavka a stává se méně pružnou. Její drobné úlomky se uvolňují do kloubního prostoru a poškozují vazy. Na chrupavkách dochází k tvorbě kostěných výrůstků. Pohyb je možný téměř beze změn, jen v krajních polohách už to "drhne" a nemocný v daném místě pociťuje prudkou bolest. Tato bolest se zvyšuje postupem let i nemoci, pohyb je čím dál víc omezený, klouby mění svůj tvar, velikost a rotují. Artrotické potíže bývají větší po celém dni k večeru, ozývají se při změnách počasí, ale také vlivem neopatrného pohybu apod. Komplikací artrózy může být zánět (otok bolestivého místa, zarudnutí, teplota).

Příčiny artrózy

Jedná se o civilizační chorobu. Vliv na ni má nedostatek pohybu, případně jednostranný pohyb, příliš tučná strava, obezita, ale také předchozí úraz daného kloubu.

Jak se artróza léčí?

K úplnému uzdravení postiženého kloubu bohužel ani na základě dnešní moderní medicíny nelze dojít. Léčba artrózy probíhá komplexním způsobem. V první řadě jsou to analgetika, která utiší bolest, dále pak protizánětlivé léky a medikamenty, které vyživují kloub. Obézním pacientům se doporučuje snížit váhu a pro co nejmenší zátěž postiženého kloubu nosit ortézu, hůl, berlu apod. Dále je doporučována cílená rehabilitace, kam patří posilovací cviky, masáže, elektroléčba, magnetoterapie, léčba teplem nebo chladem, akupunktura a biolampa. Při nenávratném poškození kloubu se tento operativně odstraní a nahradí se novým kloubem (umělým).

Artritida (také zvaná revmatoidní artritida)

Jedná se o autoimunitní onemocnění, které postihuje také kloubní aparát. Imunitní systém člověka je porušen a vysílá signály k poškozování vlastních buněk. Vyvolává tak chronický (stále se opakující) zánět. Může postihnout libovolný kloub bez nutnosti jeho většího zatížení. Často má za následek obrovskou celkovou únavu organismu. Může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku, ale častěji ji vidíme u žen. Působí většinou symetricky (na levé i pravé polovině těla zaráz). Pacientům s touto diagnózou jsou předepisována nesteroidní antirevmatika, která potlačují zánět a bolest, a léky ovlivňující imunitní systém - většinu kortikoidy. Účinná je též tzv. biologická léčba.

Artritida se nevyvíjí postupně jako artróza, ale střídají se u ní období s potížemi a bez potíží (nebo alespoň zmírnění potíží).

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Načerpejte na jaře sílu z medvědího česneku
Vši doma a ve školkách

Další články

Otužování dětí
Péče o dítě

Otužování dětí

06.05.2016

Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty j ...

5 cviků proti bolesti zad
Sport a relaxace

5 cviků proti bolesti zad

28.04.2016

Trápí vás bolest zad? Trpíte bolestí zad již dlouho a nic nepomáhá? Jsou vaše záda ztuhlá a brání vám v pohybu? V následujících řádcích vám fyzioterapeutka Adéla Papoušková z centr ...