Opar

Nepříjemné opary

Renáta Vorbová
19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznikají a jak s nimi naložit?

Co je to opar

Opar (herpes) patří mezi poměrně častá onemocnění kůže a vzniká v okamžiku, kdy dojde k oslabení imunity.

V té chvíli nás napadnou herpetické viry, které jsou často chronicky usazené v organismu. Proto někteří lidé jsou více náchylní k oparům, zatímco někteří jimi vůbec netrpí.

Opary představují drobné puchýřky, které obsahují tekutinu. Tyto puchýřky dokáží být velmi nepříjemné - bolí nás, nevypadají zrovna esteticky a navíc často praskají, a tak se prodlužuje doba jejich hojení.

Opary se nejčastěji objevují na rtech, patru, tvářích, ale i na sliznici dásní či na genitáliích.

Příčiny vzniku

Už jsme se zmínili o tom, že opary vyvolává většinou virus herpes simplex, konkrétně typu 1. Existují ještě další čtyři typy herpes viru, např. virus herpes simplex typu 2 zasahuje genitálie atd.

A jaké jsou spouštěče, které podporují vznik oparu?

Je jich celá řada. Objevují se při oslabení imunity, např. když jsme nemocní a máme teplotu nebo když se dlouho sluníme. Spouštěčem je vlastně jakákoliv fyzická nebo i psychická zátěž. Proto i stres je velmi častou příčinou oparu. Pro ženy je také obvyklým spouštěčem menstruace.

Oparem se můžeme nakazit i při líbání či působením chladu či chemických látek.

Jak na opary?

Dnes na trhu najdeme spoustu přípravku, které nám pomáhají bojovat s opary. Účinné jsou hlavně různé masti. Nejvíce působí ty, které obsahují acyklovir, penciklovir a tromantadin.

V okamžiku, když pociťujete, že se začíná tvořit opar, zahajte hned léčbu. Kupte si nějakou mast a mažte vznikající opar několikrát denně. Zlepšíte tak průběh celé léčby - bude rychlejší a méně bolestivá. Přípravky, které obsahují penciklovir jsou však účinné i v pokročilém stadiu.

Na trhu jsou i různé náplasti, které účinně opary zakrývají, takže se nemusíte bát nápadného kazu na vaší kráse.

Prevence je základ

Trpíte často opary? Víte, jak předcházet jejich výskytu nebo je alespoň minimalizovat? Tak především používejte vlastní ručník, příbor, sklenici, svou kosmetiku...

Zaměřte se také na potraviny, které posilují obranyschopnost organismu. Mezi tyto suroviny patří česnek, červené víno, vitamín B a C, zinek. Raději se vyhněte čokoládě, ořechům a želatině.

A samozřejmě i duševní rovnováha, klid a vyhýbání se stresovým situacím vám určitě pomůže.

Jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Renáta Vorbová

Jaká rizika přináší diety
Pohlavní choroby

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...

Co dělat při alergii na prach
Alergie

Co dělat při alergii na prach

26.11.2008

Úklid a sterilní čistota. Slova, která jsou doslova vypálena v myslích lidí, kteří se setkali s alergií na prach sami u sebe nebo blízkého člověka. Důležitou roli při uzdravování h ...

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...