zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Co nevíte o medu - přírodní sladidlo i lék

Jitka Suchánková
04.08.2014

Med je nejznámější produkt včel. Je to lehce stravitelná, sladká a energeticky hodnotná potravina, která má hustou, ale tekutou konzistenci. Je to vlastně směs cukrů, vody a dalších složek. Specifické složení záleží na směsi květů a lokalitě sběru. Med má antibakteriální účinky a jeho antioxidanty pozitivně působí proti rakovině tlustého střeva.

Složení medu

  • fruktóza 30 až 38 %
  • glukóza 26 až 33 %
  • sacharóza 1 až 10 %
  • vyšší cukry 1 až 10 %
  • voda 17 až 20 %
  • enzymy 0,1 až 0,6 % (glukozooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza)
  • vitamíny 0,1 % (kys. pantotenová, B1, B2, B3, biotin, C)
  • minerály 0,1 až 1,0 % (draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, mangan, zinek)
  • organické kyseliny 0,1 až 0,5 % (pyrohroznová, glukonová, jablečná, citronová) - aminokyseliny 0,1 až 0,5 % (mj. fenylalanin, prolin, alanin, valin)
  • hormonální látky (noradrenalin, acetylcholin, adrenalin, dopamin, látky z mateří kašičky)
  • barviva (rutin, kverutin, akacetin)
  • vonné látky (diacetyl, acetaldehyd a více než 50 dalších)

Základní druhy medu

Květový med

Je to med nektarový, také se mu říká luční. Je to světlý med z květů. Má spoustu vitamínů a pylů, ale rychleji krystalizuje. Není tolik voňavý.

Medovicový med

Med lesní, získávaný ze stromů. Je to med tmavý, více voní, někdy se zdá, že je sladší. Krystalizuje později. Neobsahuje tolik vitamínů a pylu jako med světlý.

Ochucený med

Med obohacený o výtažky z léčivých rostlin.

Pastovaný med

Aby se zamezilo zkrystalizování medu, může se použít šetrná metoda pastování. Pastovaný med je ideální k mazání na pečivo, nestéká a zůstává měkký a přirozeně vláčný.

Plástečkový med

Je to zavíčkovaný med uložený v panenském plástu. Nebyl nijak zpracován a uchovává si tak přírodní energii. Může se konzumovat i s plástem.

Krystalizace medu

Jedná se o přirozený proces. Nejdříve krystalizuje med řepkový, nejpozději akátový. Krystalizaci odstraníme zahřátím medu maximálně na 45 - 50 stupňů Celsia, musíme mít však na paměti, že med zahříváním trpí a ztrácí vitamíny a cenné látky.

Skladování medu

Med skladujeme většinou ve sklenicích. Není nutný chlad, i když ten medu svědčí, dokonce mu ani mráz nevadí. Důležitým faktorem, který med vyžaduje, je sucho. Nikdy ho tedy neskladujte ve sklepě a někde venku na dvoře. Med by se kvůli kvasným procesům znehodnocoval.

Nezapomínejme, že med je nejen pochutina, ale také tradiční medicína. Pomáhá při rekonvalescenci, zánětech horních cest dýchacích, žaludečních vředech, překyselení žaludku, při zácpě, při cukrovce, pálení žáhy, onemocnění jater a žlučníku, nespavosti, žloutence, nedostatku krevního barviva, poruchách trávení, plynatosti a dokonce i při nadbytku tuku v organismu. Med je vzácně vyvážený přírodní produkt, nebojme se ho a zařaďme ho častěji do našeho jídelníčku.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Manuál pro pevná prsa
Potratová pilulka dorazila do Čech. Lékaři ji schvalují. A vy?

Další články

Jak pečovat o kontaktní čočky
Oči

Jak pečovat o kontaktní čočky

21.07.2014

Péče o kontaktní čočky může připadat uživatelům brýlí příliš složitá a zdlouhavá. Možná i proto zůstávají raději věrní klasickým brýlím. Je pravdou, že stejně jako brýle, i kontakt ...