zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Narkóza u dětí - trauma, zátěž, nebo zbytečné obavy?

Veronika Tůmová
21.08.2014

Čeká vaše dítě operace? Pak se určitě těžko bráníte obavám a na mysli vám vyvstanou nejrůznější otázky. Jak dítě zvládne pobyt v nemocnici? Jak zvládne odloučení? Bude mít po operaci bolesti? Jak bude snášet celkovou anestezii? A znamená celková anestezie pro dítě nějaké riziko?

Slovo narkóza (celková anestezie) často budí v maminkách strach. Faktem však je, že celková anestezie se podává dětem všech věkových a váhových kategorií, a to včetně nedonošených novorozenců.

Co je anestezie?

Anestézie znamená záměrné podání farmak za účelem ztráty vědomí. Cílem je, aby operatér měl pro svůj výkon ty nejlepší podmínky, zároveň je zajištěno, že je pacient zbaven pocitů bolesti a z doby během provedení zákroku si nebude nic pamatovat. V současnosti se anestézie skládá hned z několika farmak, v případě doplňované anestézie jich může být šest až osm, zatímco dříve se používal pouze chloroform. Podle odborníků dnes prakticky neexistuje omezení pro aplikaci anestézie dané komplikacemi spojené s chorobou a věkem. Používá se anestézie celková nebo lokální, intravenózní či inhalační, to však závisí na mnoha faktorech (včetně druhu a rozsahu zákroku).

Vyšetření prováděná u dětí v celkové anestézii

U dětí může být nutná celková anestézie i u relativně jednoduchých operačních výkonů, ale i vyšetřovacích metod. Jde především o vyšetření na CT nebo vyšetření magnetickou rezonancí. Dítě musí být pro tento druh vyšetření naprosto v klidu, anestézie v tomto případě také předchází zbytečným pocitům strachu a zneklidnění. Celková anestézie je u těchto metod vyšetření nutná pro získání přesných výsledků.

Premedikace a pooperační stavy dětí

Uklidňující medikamenty (premedikace) vedou k uklidnění malého pacienta před odjezdem na sál. Podávají se ve formě sirupu nebo kapek, žádná nepříjemná či bolestivá injekce. Následkem této premedikace je dítě před operací naprosto v klidu a odloučení od rodičů, kteří musí zůstat před operačním sálem, sotva vnímá. Po probuzení z anestézie může být dítě neklidné, nekomunikativní a plačtivé, toto je však normální stav. Může dostat sedativa na uklidnění, po kterých usne a probudí se už bez těchto projevů, znovu ve formě.

Mýty a pověry o narkóze

Narkóza je sama o sobě nepochybně velkým medicínským zázrakem, který přinesl lidstvu nezměrnou úlevu. Přesto budí strach a pochybnosti. Starší pacienti se bojí, že se už z narkózy neprobudí, u matek operovaných dětí převládají obavy z poškození mozku či jiných komplikací. K úmrtím v narkóze sice někdy dochází, nebývá to však zpravidla v souvislosti se samotnou anestézií, ale vlivem diagnózy pacienta. Narkóza podle odborníků rozhodně není příčinou ani degenerativních poškození mozku. Větší zátěží je tzv. doplňovaná anestezie či anestezie podávaná opakovaně v krátkém časovém úseku, např. při těžkých popáleninách, které vyžadují i desítky operací. Někdy se v takových případech zaznamenají poruchy učení, vnímavosti a soustředěnosti dítěte, není však prokázáno, jde-li skutečně pouze o následek častého podávání anestetik. U běžných jednorázových anestézií nemůže být, podle slov odborníků, o jakémkoliv negativním vlivu na mozkové buňky vůbec řeč.

Anesteziologická péče je u nás na velmi vysoké úrovni. Strach a obavy jsou sice přirozené a pochopitelné, nejlépe však od nich pomůže informovanost a důvěra v práci odborníků.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Chromoterapie - léčení barvami
Domácí péče pro zářivě bílé zuby

Další články

Manuál pro pevná prsa
Péče o tělo

Manuál pro pevná prsa

31.07.2014

Prsa jsou odpradávna symbolem ženství a mateřství. Každá z nás touží po souměrnosti, pevnosti a dokonalé velikosti. Názory na to, která jsou ta nej, se různí. Ovšem vyplatí se vědě ...

Jak pečovat o kontaktní čočky
Oči

Jak pečovat o kontaktní čočky

21.07.2014

Péče o kontaktní čočky může připadat uživatelům brýlí příliš složitá a zdlouhavá. Možná i proto zůstávají raději věrní klasickým brýlím. Je pravdou, že stejně jako brýle, i kontakt ...