zdroj: pixabay.com
Zuby

Domácí péče pro zářivě bílé zuby

Michaela Chylková
25.08.2014

Krásné zuby jsou naší vizitkou, a nejen proto bychom měli dbát na správnou hygienu, ale i dodržovat pár zásad, díky kterým nebudou ztrácet na své bělosti. Kromě metod bělení u zubního lékaře existují i domácí triky, jak dodat svému úsměvu na zářivosti.

Jste to, co jíte - heslo, které platí i u zubů

Zabarvení zubů má svůj počátek již u jídla a nápojů. Těmi nejčastějšími potravinami, které zuby nepříjemně zbarvují, jsou borůvky, červená řepa, z nápojů pak káva, černý čaj, červené víno, kyselé džusy z tmavého ovoce a barevné limonády. Pozor bychom si měli dát i na kečup a sojovou omáčku. Zažloutnutí zubů způsobuje také časté užívání léků (zejména antibiotik) a v neposlední řadě kouření.

Potraviny, které zbaví zuby zažloutnutí i zubního plaku

Mezi potravinami však nalezneme i řadu pomocníků, které zuby naopak perfektně vyčistí, omezí žloutnutí zubů a usazování zubního plaku. Proto bychom si měli často dopřávat syrová jablka, hrušky, mrkev, okurky, kedlubny, květák a celer.

Péče o zuby - kartáček a zubní nit jako základ

Samozřejmě bychom neměli zapomínat ani na pravidelnou hygienu, ideální je čistit si zuby po každém jídle, nejméně však ráno a večer. Zuby čistíme alespoň tři minuty, kartáček držíme jako tužku a přikládáme ho na zuby v úhlu 45 stupňů na přechod zubu a dásní. Zubním kartáčkem pohybujeme stíravými pohyby od dásní směrem dolů. Úzký prostor mezi zuby je místem, kde se nejčastěji usazují zbytky jídla, proto je používání mezizubních nití a kartáčků nezbytností.

Kokosový olej a jedlá soda pro bělejší úsměv

K osvědčeným domácím receptům na zářivě bílé zuby patří potírání zubů vnitřní stranou banánové slupky, rokrojenou jahodou a také bílou vnitřní stranou pomerančové kůry. Skvěle působí i žvýkání čerstvých špenátových listů, máty, šalvěje a bazalky.

A zapomenout nesmíme ani na kokosový olej, který může bez obav nahradit jakoukoliv zubní pastu. Jednou do týdne se vyplatí vyčistit si zuby jedlou sodou, ta dokonale odstraní zubní plak a zuby viditelně vybělí.

Domácí bělící kúra s aplikátory

Pokud nám nevadí chemie a bělící gely s podílem peroxidu, potom je vhodné sáhnout po domácím bělícím setu, který je k sehnání ve specializovaných prodejnách s dentální hygienou a v některých drogeriích. A jak to funguje? Každý set obsahuje pryžový aplikátor, který se přesně přizpůsobí zubům, do nich nanášíme bělící gel a necháváme působit. Ten odbarví pigmenty usazené v zubu. První výsledky jsou viditelné zhruba za 3 týdny.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Narkóza u dětí - trauma, zátěž, nebo zbytečné obavy?
Diagnóza ztuhlý palec - bolestivá artróza

Další články