zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Trápí vás blednutí prstů? Může jít o Raynaudův syndrom

Veronika Tůmová
10.03.2021

Pozorujete u sebe znepokojivé zabarvení konečků prstů? Raynaudův syndrom se projevuje zblednutím a někdy i bolestivostí periferních částí těla, zejména pak prstů na rukou. Postihuje především mladé a jinak zdravé ženy, důvodem jsou křečovité stahy drobných tepen, což vede k poruše krevního zásobení dané oblasti.

Příčina Raynaudova syndromu není přesně známa, k poruchám kůže a dalších tkání však může dojít až při dlouhodobém trvání stavu a jeho neléčení. Rozlišujeme primární a sekundární Raynaudův syndrom.

Primární a sekundární Raynaudův syndrom

Je nutné rozlišovat mezi primárním a sekundárním druhem této choroby. V případě primárního Raynaudova syndromu obvykle není známa konkrétní příčina potíží, předpokládají se určité emotivní stavy, stres, vliv prostředí, špatná životospráva či chlad. Sekundární Raynaudův syndrom však vzniká na základě jiného druhu onemocnění.

Příznaky obou typů Raynaudovy choroby

Viditelným projevům nemoci předcházejí křečovité stahy drobných tepen a tepének, které brání zásobení postižené oblasti okysličenou krví. Takovou reakci můžou mít za následek silné emoce, chlad, vlhkost nebo i velká námaha. Mezi charakteristické projevy Raynaudovy choroby patří tzv. záchvaty, při nichž dochází k zblednutí kůže na konečcích prstů nebo na jiných periferních částech těla, jako jsou například uši, nos nebo rty. Kromě bolestivosti může tento stav vyvolat naopak necitlivost a pocity chladu. Oslabení přítoku krve může vést také k tzv. cyanóze – zmodrání prstů. V případě sekundární varianty jde o závažnější problém, kdy může nastat dlouhodobé snížení či zastavení krevního průtoku a poškození oblasti nedostatkem kyslíku. Může pak hrozit i odumření dané tkáně - nekróza.

Raynaudův syndrom – diagnostika a léčba

Základním diagnostickým postupem je vedle anamnézy také tzv. prstová pletyzmografie, což je relativně jednoduchá a neinvazivní diagnostická metoda. Umožňuje posouzení stavu prokrvení na periferii končetin. Při rozvoji této nemoci hrají významnou roli i pohlavní hormony, mladé ženy bývají tímto stavem postiženy až sedmkrát častěji než muži, přičemž k obtížím dochází zhruba mezi patnáctým a třicátým rokem života. Některým pacientům pomůže změna životního stylu a životosprávy, což zahrnuje cílenou prevenci stresu a emočních výkyvů, které mohou vést k rozvoji příznaků. Dále pak bude ideální vyhýbat se chladu, především v zimě udržovat ruce v teple, přestat kouřit a omezit alkohol. Farmakologická léčba znamená nasazení blokátorů kalciových kanálů, které způsobí dlouhodobé uvolnění hladkého svalu krevní cévy. Další možností pak může být tzv. 3D pulzní terapie, která pracuje na principu elektromagnetických impulzů.

Na jakou nemoc může poukazovat sekundární Raynaudův syndrom?

Sekundární Raynaudův syndrom bývá jedním z prvních projevů jiného a obvykle závažnějšího onemocnění. K těm patří například revmatická, neurologická, autoimunitní, hematologická, cévní, nádorová a další onemocnění, jmenovat můžeme žilní trombózu, skoliózu, artrózu, jaterní cirhózu nebo embolii. Může však být také důsledkem poranění vlivem úrazu, otravy houbami, chemikáliemi, některými léčivy a těžkými kovy.

Kawasakiho nemoc: Vzácné zánětlivé onemocnění může končit i smrtí

Po zimě do kondice? Jedině s čerstvým ovocem! 

Autor: Veronika Tůmová

Kaštanový med: Znáte jeho účinky a využití?
Astigmatismus neboli cylindrická oční vada

Další články