Bradavice

Vše o bradavicích

Lucie Regenermelová
03.06.2010

Bradavice jsou benigní (nezhoubné) změny na kůži se zcela typickými vnějšími znaky. Tři až pět milimetrů velké výrůstky s většinou nepravidelným, drsným povrchem vznikají buď jednotlivě, nebo ve skupinách. Charakteristické je uspořádání více malých dceřiných bradaviček kolem jedné větší, mateřské.

Bradavice jsou kožní infekční onemocnění virového původu. Přenáší se obvykle drobnými oděrkami, nejčastěji v prostorech, kde je voda. Pokud nejsou bradavice léčeny, zpravidla jich rychle přibývá. Patří k nejčastějším kožním problémům, alespoň jedenkrát v životě se s nimi potýkal každý desátý pacient. Větší pravděpodobnost nákazy je u lidí se sníženou imunitou. Klasické bradavice se nejčastěji vyskytují na nohou a rukou.

Nejrizikovější skupinou jsou děti

Nejvíce se s bradavicemi potýkají děti, které jsou vinou výkyvů imunitního systému k nákaze náchylnější. Pokud se výrůstek nachází na plosce nohy, je žádoucí ho přelepit náplastí, aby se dále nešířil. Rodiče by dítěti také měli vysvětlit, že si bradavici ani její okolí nesmí škrábat. Tímto způsobem by totiž mohlo dojít k rozšíření viru na další místa.

Jak bradavicím předcházet

Jelikož nákaza souvisí se sníženou imunitou, prevencí i léčbou je stabilizování obranného systému organismu. Do jídelníčku by se mělo zařadit více ovoce a zeleniny. Jako prevence proti snížené imunitě se doporučuje užívat echinacea.

Samotnou léčbu můžete zahájit sami prostřednictvím přírodních látek –
přikládat na postižené místo obvaz společně s tea tree olejem či výtažky z aloe vera.

Organismus si vytvoří obranu proti viru bradavic po dvou letech, kdy také výrůstky obvykle samy mizí. Ale protože se snadno přenášejí a bývají bolestivé, je dobré je léčit.

Způsoby odstranění bradavic

  • klasické vyříznutí
  • zmražení dusíkem
  • chirurgická nebo elektroakustická metoda
  • roztok s kyselinou salicylovou
  • speciální lak - obsahuje různé látky proti bradavicím. Nanese-li se lak na postižená místa, vznikne jakýsi neprodyšný obvaz, pod nímž léky působí, a mohou tak bradavice zničit

Co však pomáhá proti jedné bradavici, nemusí pomoci proti všem ostatním druhům těchto kožních výrůstků. Může se tedy stát, že tři různé bradavice bude nutné léčit třemi odlišnými metodami.

Bradavice, nebo příznak rakoviny?

Pacient by měl při výskytu bradavic kontaktovat svého lékaře nejen kvůli konzultaci léčebného postupu, ale především kvůli samotné diagnóze. Snadno se může stát, že si laik zamění výrůstek na svém těle s bradavicí, ačkoliv může jít o závažnější onemocnění.

Tmavé výstupky mohou totiž být i projevem vředu kožní rakoviny. Pacientům starším 30 let, u kterých je riziko vyšší, se proto doporučuje před zahájením domácí léčby bradavic navštívit svého lékaře.

Užití některých prostředků proti viru papilloma by totiž v případě rakoviny nejen nepřineslo kýžený efekt, ale čekání na výsledky by zbytečně oddálilo zahájení léčby skutečného onemocnění.Máte také zkušenosti s bradavicemi a co vám na ně pomohlo?

Autor: Lucie Regenermelová

Při porodu jsem přišla o syna
Co dělat při bouřce

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.