Bylinky

Aloe vera

Milena Mocková
15.12.2011

Aloe je nazývána královnou mezi rostlinami pro své léčebné účinky. Existuje více než 400 druhů, ale zdraví prospěšné účinky má pouze několik z nich. Jedná se především o aloe vera a aloe barbadensis V dnešním článku se budeme věnovat této rostlině a podíváme se na její účinné látky.

V posledních letech udělal lékařský výzkum velký pokrok. Vyvíjejí se stále nové metody léčby, ale navzdory tomuto pokroku jsme stále více sužováni chorobami. Stále více si uvědomujeme, že odstranění příznaků k úplnému uzdravení nestačí. Pro ty, kteří chtějí nastolit ve svém organismu dlouhodobou rovnováhu, je zde aloe.

Aloe se může pochlubit obrovskou rozmanitostí blahodárných látek. Nejnovějšími technickými metodami jich bylo prokázáno na 160 a jsou zastoupeny ve správném poměru.

Zázračné látky aloe

Aminokyseliny – působí protizánětlivě, jsou základními moduly bílkovin

Acemanan -  jedná se o nejžádanější látku v aloe. Má výborný vliv na imunitu, podporuje aktivitu makrofágů, monocytů, protilátek a vražedných buněk, díky nimž může tělo rychle zneškodnit nepřátelské bakterie, viry a parazity. Dále je důležitým stavebním prvkem pro kůži, cévy, šlachy, klouby, chrupavky, vazy a kosti.

Enzymy – v organismu působí jako katalyzátory. Podílejí se na štěpení různých složek potravy a jsou zodpovědné za látkovou výměnu. V aloe jich je 15 různých druhů.

Mastné kyseliny – mastné kyseliny jako cholesterol, kampesterol působí protizánětlivě, a proto lze aloe aplikovat u popálenin, poranění kůže, při zánětech

Lupeol – jde o sloučeninu chlóru, která má protizánětlivý účinek

Polypeptidy – tyto buňky podněcují vlastní obranné síly organismu. V aloe vera jich je 23 druhů

Kyselina salicylová – snižuje teplotu a tiší bolest

Stopové prvky – jsou spoluodpovědné za hojení ran a působí protizánětlivě

Vitaminy – působí jako prevence proti infekčním nemocem, posilují imunitu. V aloe jsou zastoupeny hlavně vitaminy skupiny B

Průhledný gel, který se získává z masitého listu, má velký podíl vody, ale hlavně se v něm skrývá většina cenných látek. Na trhu se můžeme setkat s mnoha výrobky obsahující aloe:

  • krémy
  • nápoje
  • zubní pasty
  • tinktury
  • gely
  • výluhy

Kromě využití při hojení ran a popálenin je aloe účinná také proti paradontóze, mírní ekzémy, astma, užívá se při zácpě, překyselení žaludku, léčí akné, alergie, revmatické nemoci, vyrovnává poměr cholesterolu, zabraňuje kornatění cév, omlazuje kůži v obličeji, detoxikuje organismus, zvyšuje imunitu, snižuje krevní tlak, je přírodním antibiotikem a pomáhá při léčbě hemeroidů, rakoviny a cévních onemocnění, ale hlavně nastupuje jako lék tam, kde už chemické medikamenty nezabírají.

Autor: Milena Mocková

Vánoční svátky v jiných krajích
Probiotika

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...