Bylinky

Sedmikráska obecná - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
03.06.2011

Sedmikráska obecná, jinak také sedmikráska chudobka, je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá maximálně do výšky 15 cm, má zelené listy rostoucí v přízemní růžici a bílé, nebo narůžovělé okvětní plátky. Roste planě, na mezích, loukách apod. Je známá svou vytrvalostí, kvete téměř po celý rok a je odolná i vůči mrazu. Proto se často pěstuje jako nenáročná okrasná rostlina.

Pro léčivé účely se sbírají květy s malou částí stonku (max. do 2 cm). Květy obsahují především saponiny, slizy, silice a třísloviny.

Využití sedmikrásky

Sedmikráska se používá ve formě odvaru, případně jako součást léčivých čajových směsí. Využívá se také jako přísada do koupelí. V kuchyni se přidává do zdravých jarních salátů.

Vnitřní užití

  • napomáhá uvolňování a vykašlávání hlenu při onemocnění dýchacích cest
  • působí protizánětlivě (využívá se např. při rekonvalescenci po zápalu plic)
  • pročišťuje organismus
  • napomáhá zvýšení látkové výměny v játrech a žlučníku
  • působí proti revmatismu
  • pomáhá zmírňovat menstruační potíže

Vnější užití

  • pozitivně působí na špatně se hojící rány, vředy a různá kožní onemocnění
  • pomáhá hojit krevní podlitiny a namožené svaly

Sedmikráska se může v terapeutických dávkách užívat i dlouhodobě, bez obav z možných vedlejších účinků.

Následující léčivkou je další naše běžná luční rostlina smetánka lékařská, v minulé části seriálu jste poznali saturejku.

 

 

Autor: Zuzana Šimíková

Osobní váhy Tanita pro vaše zdraví
Velká letní soutěž s Garnier

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...