zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zatočte s celulitidou bez hladovění!

Michaela Chylková
28.01.2021

Vyhlásíte-li celulitidě hladovku, bude výsledek mizivý. Podle tradiční čínské medicíny není výskyt celulitidy jen estetickým problémem, signalizuje v těle nerovnováhu, narušenou energetickou dráhu sleziny a problém s lymfatickým systémem. Na místě je tak co nejvíce omezit potraviny přinášející do těla "chlad a vlhko". Které to jsou?

Lymfatický systém jako čistička organismu

Celulitida nemusí být nutně spojená s nadváhou a kily navíc.Objeví-li se nám na těle nehezké dolíčky, s největší pravděpodobností jsou na vině utlačené krevní a lymfatické kapiláry, což způsobuje zvýšené usazování odpadních látek. Nejdůležitější je zpátky rozhýbat cirkulaci krve a lymfy. Ideálním začátkem pro boj s celulitidou je zaměření se na dostatečný pitný režim, pravidelný pohyb a při sprchování střídat proud studené a teplé vody, čímž se tkáně prokrví a cirkulace se postupně rozhýbe. Je však nutné si pohlídat, aby poslední sprcha byla teplou vodou.

Při prvních příznacích mohou pomoci i masáže s přípravky obsahující látky, které pomerančovou kůži prohřejí (např. zázvor, pepř, skořice, rozmarýn...), skvělou volbou je i profesionální lymfodrenáž, která nánosy usazených látek uvolní a tělo je tak snáze vyloučí. Začít bojovat proti celulitidě bychom měli začít již v 1.stadiu, kdy je zatím vidět jen tehdy, když kůži stiskneme mezi prsty. V pozdějších stadiích, kdy jdou dolíčky vidět už i při stání, sezení a při zatnutí svalů, případně už jsou patrné i na dotek a pobolívají, už se bez odborné pomoci neobejdeme.

Efektivní cvičení na doma

Jak na celulitidu? Posilněte slezinu a omezte nežádoucí potraviny!

Za aktivitu lymfatického systému a hladký prooces trávení zodpovídá slezina a její energetická dráha. Pokud je narušená, začne se projevovat třeba i pomerančovou kůží. Na místě je co nejvíce omezit potraviny, které do těla podle tradiční čínské medicíny přinášejí tzv. "chlad" a "vlhko". Jedná se zejména o výrobky z kravského mléka, bílé pečivo, těstoviny z bílé mouky, přeslazené nápoje, všechny průmyslově vyráběné sladkosti, smažená či grilovaná jídla, ale také alkohol, káva a zmrzllina. Oslabenou slezinu nepodpoří ani přemíra syrové zeleniny, proto ji pro lepší stravitelnost alespoň lehce oblanšírujeme nebo krátce prohřejeme na páře. 

Naopak bychom měli jíst zejména celozrnné obiloviny (pohanka, jáhly, rýže natural, polenta či kroupiy) častěji si dopřát luštěniny, dopřávat si masové i zeleninové vývary, ryby a drůbeží maso. Slezinu potěšíme, když do jídelníčku zařadíme tepelně upravenou mrkev, dýní a houby, při vaření se nebojme hojně používat bylinky a koření (hlavně zázvor, kurkumu, skořici či koriandr). 

Na pomerančovou kůži platí pohyb

Celulitidu má z velké části na svědomí životní styl. Počítá se do něj nejen náš zanedbaný jídelníček, ale také sedavé zaměstnání a minimální pohyb. Dolíčky se mohou vyskytovat nejen na celých dolních končetinách a hýždích, ale také na pažích a podbřišku. S pomerančovou kůží nejlépe zatočíme, když se pohyb stane běžnou součástí našeho života a kromě pravidelné svižné chůze a turistiky si dopřejeme alespoň jednou týdně plavání, jógu či pilates, což umí lymfatický systém řádně "nakopnout". 

Jak se udržet v kondici? Zkuste Inferno Hot Pilates!

Plán očisty a detoxikace na tři týdny 

Autor: Michaela Chylková

Vaření s quinoou: Zaměřte se na správnou přípravu, aby byl výsledek dokonalý
Suchý únor: Jaké benefity nám přinese vynechání alkoholu?

Další články