Bylinky

Lopuch - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
15.04.2011

Tato dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých patří mezi naše největší byliny. Každý ji zná, málokdo však ví o jejích léčivých vlastnostech. Lopuch totiž roste ve velké míře jako obrovský plevel, dosahující výšky až jednoho a půl metru.

Pro léčebné účely se sbírá především kořen z jednoleté rostliny. Sběr provádíme     na podzim, případně na jaře. Kořeny se mohou používat čerstvé, nebo sušené a mezi nejvýznamnější látky, které obsahují, patří inulin, terpenoidní glykosidy, sliz a poly-acetylenové sloučeniny.

Využití lopuchu

Nejčastěji se lopuch užívá ve formě odvaru z kořene, případně jako obklady z kořene, či listů. V kuchyni je také známé použití kořene a řapíků, listy jsou příliš hořké.

Vnitřní užití

  • pomáhá léčit poruchy trávení, zvláště žaludeční vředy a gastritidy
  • působí jako mírné projímadlo a diuretikum
  • pomáhá léčit močové cesty a pročišťuje organismus od škodlivin
  • působí potopudně a dezinfekčně
  • doporučuje se užívat jako antidiabetikum při počínající cukrovce

Vnější užití

  • hojí ekzémy a hnisavé rány
  • podporuje léčbu mastné pleti a akné
  • kloktadlo se užívá při zánětech ústní dutiny
  • působí proti vypadávání vlasů

Užívání lopuchu je ve většině případů bezpečné, opatrné by však měly být těhotné ženy a lidé s probíhajícím diabetem. Vhodná je v těchto případech porada s lékařem.

Další bylinkou v našem seriálu bude máta peprná, minule jsme popsali účinky lípy.

Autor: Zuzana Šimíková

Sója - součást zdravého jídelníčku
Máta peprná - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Sója - součást zdravého jídelníčku
Zdravá výživa

Sója - součást zdravého jídelníčku

16.04.2011

Před nějakou dobou se o sóje mluvilo jako o potravině budoucnosti. Obsahuje kvalitní bílkoviny a tuky, mnoho vitamínů a minerálních látek, svým způsobem působí proti nádorovému buj ...

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...

Lípa - bylinky pro zdraví
Bylinky

Lípa - bylinky pro zdraví

13.04.2011

Známe několik druhů tohoto českého národního stromu. Nejznámější z nich je lípa srdčitá, pojmenovaná podle tvaru listů. Lípa je strom hodný obdivu. Vyrůstá do výšky okolo 30 metrů, ...