zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Medicinální houba Reishi: S čím vším pomůže, pro koho je vhodná a pro koho nikoliv

Kateřina Hájková
26.10.2020

Imunitu, vitalitu, vytrvalost, sílu a odolnost mohou kromě zdravého životního stylu zahrnujícího dostatek spánku, odpočinku, pohybu a samozřejmě zdravého jídelníčku, podpořit i vhodně zvolené doplňky stravy. Jedním z takových kandidátů by se mohla stát i medicinální houba Reishi.

V asijských zemích se medicinální neboli léčivé houby používají již stovky let, konkrétně v Japonsku a Číně již více než 30 let fungují dokonce jako schválené doplňky standardní léčby rakoviny a pyšní se rozsáhlou klinickou historií bezpečného užívání, samostatně i v kombinaci s chemoterapií. Rakovina ale není jediným zdravotním stavem, s nímž podle řady studií může Reishi pomáhat.

Reishi nejen proti rakovině

Léčivá houba Reishi má na lidský organismus doslova blahodárné účinky. Výzkumy shodně potvrzují, že má moc snižovat vysoký krevní tlak i cholesterol, chránit před vznikem kardiovaskulárních a respiračních onemocnění (jako je astma) i před onemocněním jater nebo ledvin, také před virovými infekcemi (chřipka, covid-19). Kromě toho pomáhá s budováním síly a vytrvalosti a redukuje únavu a vyčerpání.

Tinktura, prášek nebo kapsle?

Ačkoliv se prodává i jako potravina, je Reishi v této formě poněkud tvrdá a hořká. Proto pokud chcete užívat všech výhod, které její konzumace nabízí, je ideální přijímat ji ve formě doplňků stravy. V nich se nachází většinou jako extrakt, který se získává ze sušené houby. Ten může mít formu tinktury, prášku i kapslí. Ohledně doporučené dávky se řiďte doporučením výrobce produktu, který nakonec zvolíte - odvíjí se od několika faktorů, které zahrnují věk, důvod, proč chcete Reishi užívat, také podobu, kterou k její konzumaci zvolíte, a nakonec vaše celkové zdraví.

Bylinné masti a mazání všeho druhu - také na ně nedáte dopustit? 

Nepřekračujte doporučenou délku užívání

I něco tak zázračného jako je medicinální houba Reishi ovšem může přivodit nepříjemné vedlejší účinky. Abyste se jim vyhnuli, neměli byste ji pravidelně přijímat po dobu delší než tři až šest měsíců. Při překročení doporučené délky užívání může houba způsobit suchost na rtech, v ústech a nosních dírkách. Může také vést ke vzniku závratí, svědění, vyrážky, bolestí hlavy, nevolnosti, krvácení z nosu a krvavé stolici.

Reishi není vhodná pro každého

Kromě těchto víceméně alergických symptomů, které v podstatě vzniknou v reakci na nepřiměřenou délku užívání, existují ale také skupiny jedinců, které by se pravidelné konzumaci Reishi měli raději preventivně vyhnout. To platí zejména pro těhotné a kojící ženy, protože ještě není dostatečně prozkoumáno, jak na ně může působit. Pro její schopnost snižovat tlak by ji neměli užívat ani ti, kteří mají krevní tlak už tak dost nízký nebo dokonce užívají léky na zvýšení krevního tlaku, také na cukrovku nebo poruchy imunitního systému.

Interakce Reishi s některými léky

Vyšší dávky houby Reishi mohou u jedinců s velmi nízkým počtem krevních destiček zvýšit pravděpodobnost krvácení, což platí i pro ty, kteří berou léky jako je aspirin, nesteroidní protizánětlivá léčiva, warfarin a heparin. Reishi by také neměli užívat jedinci beroucí léčiva na vysoký krevní tlak, diskutuje se i o možných interakcích s jinými bylinkami či doplňky stravy, které mohou zabránit normálnímu srážení krve nebo snižovat krevní tlak.

Objevte léčivou sílu lesních hub

Autor: Kateřina Hájková

Jaké jsou zdravotní benefity vitaminu K a proč byste jej měli užívat?
Akné a stres spolu úzce souvisí: Jaké jsou příčiny akné v dospělosti?

Další články