zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Zavodnění organismu: Příznaky a rady, jak s ním zatočit

Veronika Matoušová
28.06.2022

Možná se vám stává, že večer stoupnete na váhu a číslo je až moc nahoře, přestože se ráno cítíte opět dobře a jako byste přes noc zhubli. Rovněž si můžete připadat nafoukle, neforemně, v jiných dnech štíhle a plní energie? Pokud se v tomto výčtu vidíte, je možné, že zadržujete příliš mnoho vody. V letních měsících může tento problém potrápit i osoby, které se s tím jinak nesetkají. Jak se zavodnění zbavit?

Zavodnění poznáte celkem snadno. Může jít o otoky nohou i rukou, objevují se také v obličeji a kolem očí, nebo můžete trpět na celulitidu. Tento problém se vás ale může týkat, přestože máte méně viditelné projevy. Například se vám nedaří zhubnout, jednou máte břicho jako balon, jindy samo záhadně splaskne. Viníků je pak několik. Například špatná životospráva, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce, antidepresiva, léky na tlak, nebo konzumace průmyslově zpracovaných potravin, kde je plno cukru a soli.

Nadměrné zadržování vody nemusí být ale jen problém spojený s estetikou a krásou, ale může také naznačovat vážnější zdravotní potíže spojené s funkcí ledvin, s lymfatickým systémem nebo krevním tlakem. Proto pokud u vás zavodnění trvá už delší dobu, je lepší zajít si za lékařem.

Dopřejte si lymfomasáž, pohyb a dýchejte

Pokud je váš lymfatický systém přetížený, nemůže dobře pracovat, a to pak způsobuje mnoho zdravotních potíží. Zajděte si proto na profesionální lymfatickou masáž a nechte si ji zopakovat víckrát. Pomůže vám to také k celkovému uvolnění organismu a zmírnění stresu.

Hluboké dýchání je rovněž důležité. Dokáže totiž pomocí rozpínání plic a bránice vyvíjet tlak na lymfatické cévy a tím je uvolňovat. Skvělý je také jakýkoliv pohyb. Nejlepší je cvičení, při kterém se můžete soustředit právě na dech. Zkuste třeba jógu, pilates a podobné lehčí cvičení.

Sprchujte se efektivně a „saunujte“

Teplo naše cévy rozšiřuje, chlad zase způsobí jejich stažení. Lepšího proudění tedy docílíte střídáním teplot. Zkuste proto saunu a po ní studenou koupel, a pokud to není nic pro vás, stačí, když budete ve sprše střídat studenou a teplou vodu. Během koupání vám taky pomůže hrubší houba či kartáč, kterým své tělo masírujte směrem od konce končetin ke středu těla.

Dodržujte pitný režim a doplňte minerály

Zapomeňte na názor, že nadbytek vody v těle budete řešit tím, že tělu žádnou vodu dávat nebudete. To je celkem běžná a bohužel častá chyba, protože organismus ji pak bude zadržovat o to více. Myslete na to, že byste měli vypít denně kolem 35 ml na 1 kg vaší tělesné hmotnosti. Užívat můžete také bylinky se schopností odvodnění. Jde například o jitrocel, kopřivu, brusinky nebo přesličku.

Dbejte také na dostatečný příjem minerálů, zejména se jedná o hořčík, draslík nebo vápník. Významným zdrojem hořčíku je listová zelenina, ořechy, hořká čokoláda, sušené meruňky nebo datle. Vápník dobře vstřebáte z mléčných výrobků, ale i třeba z mořských řas. Skvělým zdrojem draslíku je pak banán, špenát, bílé fazole, avokádo nebo i brambory, losos a jogurty. Kromě potravin můžete užívat minerály ve formě doplňků stravy, přičemž myslete také na přísun vitamínů B komplexu.

Nepřítel cukr i sůl

Že bychom neměli moc solit nebo sladit, ví dnes každý. Mohou za mnoho zdravotních potíží a mezi nimi právě i za zavodnění. Vyhněte se proto přisolování, nejezte přesolené polotovary, omáčky, uzeniny či potraviny ve slaném nálevu, ani solené pochutiny. Pozor si dejte i na některé minerální vody. Přehnaná a pravidelná konzumace cukru je rovněž chybou, pokud vás trápí nadbytek vody v těle. Sacharidy tedy vybírejte spíše komplexní, což jsou celozrnné výrobky, zelenina, luštěniny apod. Ze zeleniny si dopřejte tu, která obsahuje hodně vody – okurky, rajčata nebo cukety. Vyhněte se ale slazeným nápojům a sladkostem, které pro zdraví svého těla opravdu nepotřebujete.
 

Zdroje: www.vitalia.cz, www.zdravi-leky.cz

Autor: Veronika Matoušová

Jak proměnit běžný byt v bezpečný domov pro malé děti?
(Ne)zdravé letní dobroty: Jaké si můžete v klidu dopřát?

Další články

Rány i ranky pomůžete zhojit i jídlem
Nemoci a léčba

Rány i ranky pomůžete zhojit i jídlem

Řezné a tržné rány patří k velmi častým zraněním, které řeší lékaři v chirurgických ambulancích, při nočních a víkendových službách. Zranění se nevyhnou děti i dospělí, bez ohledu ...