zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

(Ne)zdravé letní dobroty: Jaké si můžete v klidu dopřát?

Veronika Matoušová
30.06.2022

Každému se už určitě stalo, že vyřadil nějakou surovinu ze své stravy a pak se dozvěděl, že vlastně vůbec není nezdravá. Mnoho takových názorů a podobných dilemat je také během léta, kdy jde o čas plný pokušení, dovolených apod. Která jídla ale patří tak trochu neprávem na černou listinu?

Čím více informací máme o jídle, tím více ho převracíme ze strany na stranu a přemýšlíme o něm. A to tak moc, že si někdy ani nedopřejeme něco, co je vlastně v pořádku, oproti tomu do sebe cpeme „zdravé“ náhražky, které v důsledku nejsou pro tělo žádnou výhrou. Řekněme si tedy teď trochu víc o klasických letních dobrotách, která si během léta (i jindy) můžete s naprostým klidem dát.

Zmrzlina

Existuje mnoho druhů zmrzlin a v létě je potkáte na každém rohu. Složení mají odlišné podle toho, zda jde o smetanové krémy, mléčné, s rostlinnými tuky, nebo vodové, jako jsou ovocné a sorbety. Kdo hubne nebo si chce udržet svou hmotnost, jistě sáhne automaticky po těch ovocných druzích. Mnohem lepší volbou ale může být i kvalitní smetanový či tvarohový krém. Kvůli obsahu bílkovin a tuků mnohem lépe zasytí, stačí vám i menší porce a pokud nepůjde o karamelovou či sušenkovou příchuť, dost možná zde bude i méně cukru.

Pizza a těstoviny

Nikdo neví, jak se to stalo, ale pizza se už před nějakou dobou ocitla ve škatulce nevhodných jídel společně s fast foody nebo smaženými pokrmy. Pizza sice může být i dost kalorická, ovšem má výhodu v tom, že si sami zvolíte, co si na ni dáte. Zvolte rajčatový základ, jako bílkovinu vyberte kvalitní sušenou šunku, mozzarellu, kuřecí maso nebo vejce. K tomu nesmí chybět ani zelenina. Pak si skvěle pochutnáte a výčitky opravdu na místě nejsou.

Podobné je to s těstovinami. Ty klasické „světlé“ bývají celkem zatracovány, což je na jednu stranu pochopitelné, ovšem vzdávat se jich úplně nemusíte. Zkuste je střídat s celozrnnými nebo s těmi z luštěnin. A myslete na složení celého jídla, v němž jsou těstoviny. Nesmí chybět kvalitní tuky ani bílkoviny. Přestože Italové rádi jedí těstoviny jen tak s olejem a bylinkami, vy si k nim přidejte také maso, ryby nebo mořské plody, sýry a také zeleninu. Pak vás konzumace takového jídla trápit nemusí.

Ovocné smoothie

Ještě nedávno bylo smoothie propagováno jako mega zdravá svačina nebo snídaně, která je hned hotová. Dnes už najdete mnoho skeptiků, kteří upozorňují na velké množství cukrů a vysoký příjem kalorií během konzumace smoothie. Na pranýři je leckdy i samotné ovoce. Ano, v ovoci jsou jednoduché cukry, ovšem narozdíl od sušenek a dalších sladkostí v něm najdeme i velké množství vody a důležitých mikroživin (vitamíny, minerály, enzymy). Proto ovoce ani smoothie nezavrhujte. Ke kousku ovoce si přidejte třeba kefír nebo hrst ořechů, do smoothie pak přidejte totéž, nebo klidně semínka, avokádo apod. Získáte tak plnohodnotné jídlo.

Grilované jídlo

K méně zdravým způsobům tepelné úpravy jistě patří grilování. Tuk totiž stéká do rozpáleného grilu, a tím se tvoří škodlivé látky. Jde ale o činnost velmi oblíbenou hlavně během léta. Proto není potřeba se této radosti úplně vzdávat. Zkuste to ale trochu lépe. Začněte vhodným výběrem grilu, případně suroviny zabalte nebo použijte speciální misky. Negrilujte dočerna a nezapomínejte na zeleninu, která neudělá na grilu takovou paseku. K masu volte marinády z citrusů a bylinek, maso bude křehčí a rychleji hotové. A nemusíte zůstat jen u kuřecího. Stejně tuku je i ve vepřové panence, dobré je i libové hovězí maso. A samozřejmě jsou skvělou volbou ryby.

Ať už je léto nebo jiná část roku, jídlo si užívejte, jezte všechno, ale vybírejte si kvalitu. Čtěte etikety, ale více než o kalorie se zajímejte o složení. Sice vždy budou existovat potraviny plné cukru, nezdravé či kalorické, najdeme i mnoho dalších nálepek. Jediné, na co je ale potřeba myslet, je výsledné množství, které zkonzumujeme.

Zdroj: Autor
 

Autor: Veronika Matoušová

Zavodnění organismu: Příznaky a rady, jak s ním zatočit
Přírodní repelenty vás ochrání před hmyzem bez nepříznivého vlivu na zdraví

Další články