zdroj: unsplash.com
Duševní zdraví a psychologie

Jaké vůně se hodí ke svátečním chvílím aneb poznejte také jejich symboliku

Pavlína Klaudová
09.12.2022

Předvánoční a vánoční čas je nejen nejkrásnějším obdobím roku, kdy si můžete užívat zasloužené pohody u světla svíček a chutného čaje, grogu či svařeného vína. Je to čas plný vůní, které sytí nos i duši. Jaká je jejich symbolika a proč je dobré o ní vědět víc? Vychutnejte si nyní ty pravé vánoční vůně a užijte si svátky o to víc!

Tři pryskyřice, bez kterých nemůžete být o Vánocích

Vůně lze samozřejmě vyrobit syntetickou cestou, ale přiznejme si, že ty přírodní jsou lepší pro životní prostředí i vaše zdraví. Kdyby nebylo květin, bylin, koření, pryskyřic a citrusů, nebyly by to ty pravé Vánoce. Meditativní, hluboké pryskyřice jsou pro Vánoce také více než ideální. Skvěle se totiž kombinují jak s kořením, tak citrusy, které jsou velmi oblíbené v zimních směsích. Esenciální oleje z kadidla a myrhy jsou neodmyslitelně spojovány s Kristovým narozením, ale pokud máte radši jemnější pryskyřičné vůně, můžete je nahradit sladkým, vanilce podobným benzoinem. 

•    Kadidlo bylo jedním z darů tří králů novorozenému Ježíšovi. Mělo symbolizovat božství. Dnes je používáno k meditacím, při potřebě zklidnění a odpoutání se od starostí tohoto světa. 
•    Myrha se tradičně používala k procesům ošetření těla zesnulého, jako druhý dar byla spojena s Kristovým utrpením. Uklidňuje pocity úzkosti spojené s přebytkem emocí a pomáhá překonat utrpení a smutek. 
•    Benzoe je konejšivá, sladká pryskyřice, která svou jemnou, ale přesto hlubokou meditativní vůní představuje skvělou variantu aromaterapeutické pryskyřice pro ty, kteří nemají rádi její zemité kolegy kadidlo a myrhu.

Vůně jehličnanů patří k zimní pohodě

Podle legendy byla borovice, tak oblíbená v aromalampách v zimním období, jednou z rostlin, která chránila svatou rodinu v době útěku před Herodem nařízeným vraždění neviňátek. Marie byla zesláblá po porodu a stará borovice prostor pro to, aby si odpočinuli v jejím dutém kmeni. Všechny jehličnany jsou také brány jako symbol života, stále zachovaném v zimní ponurosti. Byly noseny do příbytků jako příslib toho, že se svět znovu zezelená. 

Vánoční poleno, známé ze zemí mimo naše území se používalo jako symbol světla a tepla, které jsou v těchto dnech potřeba nejvíce. Bylo vyráběno z dubu, jasanu, borovice či břízy. Na konci zimy se spálilo a popelem se posypalo pole, aby bylo úrodné. Jehličnany jsou stále i v dnešním světě pro ty, kteří si je nosí domů k ozdobení symbolem života a světla. Navíc jsou, pokud používáte esenciální oleje z nich destilované, výborným protistresovým tonikem. Chcete-li je používat v aromalampě, vždy dbejte na možné kontraindikace. Kvůli obsahům monoterpenů je mnozí aromaterapeuti nedoporučují používat u těhotných žen a malých dětí. 

Citrusy se skořicí a hřebíčkem prohřejí tělo a provoní duši

To, jestli je vám teplo nebo zima velmi souvisí s vaším psychickým rozpoložením. Prohřívací koření pomůže nejen aktivovat přirozenou tělesnou termogenezi a je skvělé pro zlepšení oběhových funkcí. Ale také působí jako výborná potrava pro váš limbický systém. Aktivuje pocit dobré nálady, pohody a štěstí. Není náhodou, že se známí parfemáři a také aromapsychologové zaměřují na příjemné kombinace hřebíčku, skořice a citrusů. 

•    Oblíbená skořice je prostředkem, který napomáhá relaxaci a posiluje odhodlání. Působí také jako tonikum a její vůni oceníte třeba po vyčerpávajících nákupech. 
•    Skořice si výborně rozumí se sladkým červeným pomerančem. Jeho energetická vůně a čistící síla uvolní veškerý stres, nashromážděný v rámci vánočního úklidu. Přináší do příbytků dobrou náladu a radost. Pokud preferujete jemnější citrusy, zkuste ho nahradit mandarinkou.
•    Hřebíček nejen příjemně voní, ale působí také antivirově a antibakteriálně, stejně jako skořice. Je mírně analgetický. Napomáhá relaxaci svalů, působí jako účinné tonikum nervového systému, uvolňuje psychické napětí.

Vánoční vůně, ať už je používáte z nostalgie, pro vykouzlení domácí pohody nebo pro jejich psychické účinky jsou vítaným zpestřením dní, v kterých čekáte na to, až budete moci se svými blízkými sdílet tu pravou radost z dárků u krásně nazdobeného stromečku. 

Zdroj: www.aromaweb.com, www.healthline.com, www.webmd.com
 

Autor: Pavlína Klaudová

Proč to nepřehánět se "zdravými Vánocemi" a užít si je bez výčitek
Jak vypadá zdravé cukroví: Jen vyměnit ingredience nestačí. Jděte na to jinak!

Další články