zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Vánoční přání pro seniory

Veronika Tůmová
23.12.2020

Spolu s příchodem adventu se stále častěji skloňují také slova jako osamělost, deprese, domovy seniorů a nemocnice. V době, kdy všichni otvírají svá srdce a obdarovávají nejen své nejbližší, ale i přátele, známé a pracovní kolegy, se pochopitelně zamýšlíme nad situací těch, kteří sami už nemají koho obdarovat, nebo nemají to štěstí, aby sami byli obdarováni.

Je nutné, obzvlášť v tento výjimečný čas, obdarovávat. A nemáme vůbec na mysli obdarování drahým nebo velkým dárkem, který má ukázat naše neomezené možnosti a okázalou velkodušnost. O kolik víc radosti může udělat maličkost od srdce, o kolik víc může zahřát obdarování upřímným stisknutím ruky nebo úsměvem.

Vánoční přáníčka od dětí - všem pro radost

Do výroby vánočních přáníček se v těchto dnech obvykle zapojují desítky základních škol, školních družin a jiných kolektivů, kterým není lhostejno, jak naši senioři prožijí Vánoce. Ani v letošním nelehkém roce to proto není jinak. Děti tvoří, vybarvují, vystřihují a lepí - a dělají to s láskou. Zvlášť letos tak babičky a dědečkové, kterým tolik chybí kontakt s rodinou, určitě ocení snahu a píli dětí v podobě vánočních přáníček, určených pro jejich obveselení a připomenutí, že o nich víme, že jsme tu stále pro ně a že jim upřímně přejeme šťastné Vánoce.

Jak se do Vánoc vyhnout vyčerpání, stresu a nemocem 

Ježíškova vnoučata plní přání už čtyři roky

Ježíškova vnoučata snad ani nemusíme představovat, už jsme tu o nich i psali. Jsou projektem Českého rozhlasu, který od letošního roku patří pod křídla Nadačního fondu Českého rozhlasu. Je to velká letošní novinka, která přinese výhody v podobě snadnějšího nákupu takových dárků, jako jsou kompenzační pomůcky a další nákladnější potřeby pro seniory. Po čtyřech letech působení je letošní ročník pochopitelně něčím jiný. Organizátoři se i při vládních opatřeních snažili udržet a zachovat v domovech radost, kterou tam zájem veřejnosti v posledních letech přinesl. Rozhodli se proto zaměřit na přání a dárky, které umožní zajímavější společné aktivity seniorů v domovech, případně je v době neustálého omezování návštěv lépe a efektivněji propojí s vnějším světem.

Jaká přání mají o Vánocích naši senioři?

Pro půl milionu osaměle žijících seniorů nemusí být Vánoce šťastně očekávaným obdobím, spíš naopak. Je to doba, kdy častěji myslí na ty, kteří už s nimi nemohou být a uzavírají se do sebe, svou samotu tak často prožívají intenzivněji. Ani senior žijící doma na tom o Vánocích nemusí být líp než ten, kdo žije v domově pro seniory. Pokud žije sám, na Štědrý den zůstává také sám a rodina třeba přijde jen na krátkou návštěvu během svátků, měl by rozhodně víc společenské interakce v domově pro seniory. Většinou tam probíhají vánoční programy a různá vystoupení, lidé se více scházejí, všichni jsou srdeční a atmosféra je sváteční. A jaká že jsou tedy přání našich seniorů? Může to být parfém nebo šátek, teplé ponožky, přenosná kamínka, vonný polštářek nebo knížka. Vždycky to ale bude především zdraví a obvykle i touha prožít Vánoce s rodinou, touha po ujištění, že o ně stojíte a máte je rádi.

Rozdávejme vánoční radost aneb psychická pohoda díky dobročinnosti 

Autor: Veronika Tůmová

Rozdávejme vánoční radost aneb psychická pohoda díky dobročinnosti
Začněte nový rok zdravěji: Tipy na výživné svačiny do práce i do školy

Další články