zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Co je syndrom polycystických vaječníků a jak se léčí

Kateřina Hájková
18.01.2022

Syndrom polycystických ovarií nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku. Typickým příznakem je nepravidelná menstruace vznikající důsledkem hormonální nerovnováhy. Jak se onemocnění projevuje a jak vypadá léčba?

Nepříjemné onemocnění známé jako syndrom polycystických vaječníků (ovarií) způsobuje hormonální změny, kdy se neobvykle zvyšuje hladina androgenů jako je testosteron a androsteron. Tyto hormonální změny vznikají důsledkem vláknitých struktur vytvářejících se na vaječnících a znemožňujících jim normálně fungovat. Ve vaječnících může také dojít k rozvoji malých shluků tekutiny zvaných folikuly, jejichž důsledkem nemusejí být během menstruačního cyklu uvolňována zralá vajíčka.

Příznaky syndromu polycystických ovarií

Onemocnění nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku, podle odhadů trápí 5-20 % z nich. Mezi nejčastější symptomy patří změny menstruačního cyklu zahrnující intervaly mezi jednotlivými periodami, v jejich trvání nebo intenzitě. Dále se jedná o problémy s otěhotněním a v krajních případech i o neplodnost, nárůst chloupků na obličeji nebo jiných částech těla dříve bez ochlupení (hirsutismus), vývoj akné nebo o ztrátu vlasů.

Jak mohou vypadat komplikace

Syndrom se často objevuje u žen s nadváhou či obezitou. V případě, že se tyto příznaky neřeší, může dojít ke komplikacím jako je diabetes druhého typu, poruchy spánku jako je spánková apnoe, děložní krvácení nebo potíže s psychikou. Mírně stoupá riziko onemocnění jako je metabolický syndrom nebo rakovina dělohy.

Rakovina děložního čípku - příznaky a prevence

Jaké jsou příčiny polycystických ovarií

Přesný spouštěč nebezpečného syndromu se vědcům dosud nepodařilo identifikovat. S jeho vývojem však souvisí několik faktorů. Patří mezi ně dědičné predispozice, nezdravý životní styl se špatnou životosprávou a nedostatkem pohybu, nadváha či obezita a cukrovka typu dva.

Jak probíhá léčba

V dnešní době existuje bezpočet různých způsobů léčby, lékaři ji vybírají podle specifického stavu pacienta a toho, jaké dopady na něj syndrom má. K nastavení odpovídajícího plánu potřebuje lékař znát seznam všech užívaných léků a mít kompletní informace o životním stylu, alergiích a dalších zdravotních problémech. Pokud má žena nadváhu, jedním z prvních doporučení bývá redukce hmotnosti úpravou stravy a zařazením pravidelného pohybu.

Předepisovaná medikace, jako jsou antikoncepční pilulky, léky s progesteronem a další podobné mají za úkol regulovat hladinu hormonů, srovnat menstruační cyklus, zvládnout nadměrný růst ochlupení a snížit riziko dalších onemocnění jako je rakovina dělohy. Užívá se také elektrolýzy, což je technika sloužící ke zničení folikulů vznikajících ve vaječnících, a to malými elektrickými výboji zaměřenými na problémové oblasti.

Ženský versus mužský přechod - na co se připravit? 

Zdroj: www.steptohealth.com, www.canadian.cz

Autor: Kateřina Hájková

Lednová psychika - jak ji udržet v dobré kondici a vyhnout se splínům?
Syndrom suchého oka – vznik, projevy a léčba

Další články

Kožní problémy a jejich zhoršování v zimě
Nemoci a léčba

Kožní problémy a jejich zhoršování v zimě

31.12.2021

Na podzim a v zimě můžeme začít pozorovat větší vysušenost a citlivost pokožky, která snadno zčervená, svědí a pálí, na některých místech dokonce praská a šupinatí. Nic na tom nemě ...