Endometrióza - nepodceňujte varovné signály!
Název endometrióza pochází z latinského slova endometrium, což v překladu znamená výstelka děložní dutiny. Endometrióza je tedy onemocnění, při kterém částečky děložní sliznice pronikají mimo děložní dutinu. Kromě srdečního svalu a sleziny se mohou nacházet prakticky kdekoli. Usazují se nejčastěji v břišní dutině, na vaječnících či vejcovodech.
Při menstruačním cyklu nabývá děložní sliznice vlivem hormonálních změn na objemu, stejným způsobem reagují i částečky sliznice usazené mimo děložní dutinu. Zatímco se děložní sliznice uvolní a vyplaví se z těla ven, zbloudilé částečky nemají nahromaděnou krev kam uvolnit, a ta se proto vstřebává do tkáně. Tak vznikají jizvy, cysty nebo srůsty, které vedou až k neplodnosti.
Zbloudilé částečky děložní sliznice se nejčastěji usazují na pobřišnici, bláně vystýlající malou pánev, vaječnících a vejcovodech. Ložiska sliznice mají podobu tmavě modrých, žlutohnědých až bílých teček a dosahují až několikacentimetrové velikosti.
Nepodceňujte varovné signály
Nemoc se projevuje pomalu a nenápadně. Téměř každá žena pociťuje již několik dní před menstruací a během ní mírný tlak v podbřišku, v případě endometriózy se však jedná o intenzivní bolesti doprovázené abnormálně silným krvácením. Během menstruace se ve stolici a v moči objevují stopy krve. To vše jsou varovné signály, které by žena neměla přehlížet.
Příčiny onemocnění nebyly dosud jednoznačně určeny. Lékaři, ale stále hlasitěji mluví o civilizační nemoci, která úzce souvisí se stávajícím způsobem života. Snižuje se věk, kdy dívky dostávají první menstruaci, naopak se prodlužuje reprodukční období. Ženy rodí méně dětí a v pozdějším věku. Podle některých se tak jedná o nemoc vrozenou, podle jiných je to důsledek menstruačního reflexu nebo porucha imunitního systému.
Endometrióza je mnohdy odhalena teprve tehdy, když se ženě nedaří otěhotnět a pátrá se po příčinách. Na ultrazvukovém vyšetření lze sice cysty odhalit, ale nemusí se jednat hned o cysty endometriální. Teprve laparoskopie, odběr tkáně a její následné vyšetření určí přesnou diagnózu.
S léčbou začněte včas
Léčba je individuální. Liší se podle závažnosti obtíží, umístění a velikosti ložisek. Konzervativní léčba spoléhá na užívání léků, ty zablokují přísun hormonů do cysty, ložiska se tak zmenší či dokonce samovolně zmizí. Při léčbě se vychází z poznatků, že v období těhotenství cysty zmizí, proto je medikamenty nastolen stav bez menstruace, tzv. umělé klimakterium. Tento stav může mít vedlejší účinky v podobě migrény a depresivních nálad.
Úspěšnost léčby dosahuje 75 až 95 %, u 25 až 50 % pacientek se však může objevit recidiva. V takovém případě se přistupuje k laparoskopickému řešení, kterému předchází hormonální kúra. Chirurgicky se odstraňují hlavně cysty z vaječníků a z rektovaginálního septu. Operace se provádí pod celkovou anestezií. Jako doplněk tradiční léčby lze užívat podpůrné alternativní přípravky, jako je například výtažek z drmku a ploštičníku.
Máte zkušenosti s tímto onemocněním ?
Autor: Jana Kožená