Endometrióza

Endometrióza - nepodceňujte varovné signály!

Jana Kožená
05.03.2009

Název endometrióza pochází z latinského slova endometrium, což v překladu znamená výstelka děložní dutiny. Endometrióza je tedy onemocnění, při kterém částečky děložní sliznice pronikají mimo děložní dutinu. Kromě srdečního svalu a sleziny se mohou nacházet prakticky kdekoli. Usazují se nejčastěji v břišní dutině, na vaječnících či vejcovodech.

Při menstruačním cyklu nabývá děložní sliznice vlivem hormonálních změn na objemu, stejným způsobem reagují i částečky sliznice usazené mimo děložní dutinu. Zatímco se děložní sliznice uvolní a vyplaví se z těla ven, zbloudilé částečky nemají nahromaděnou krev kam uvolnit, a ta se proto vstřebává do tkáně. Tak vznikají jizvy, cysty nebo srůsty, které vedou až k neplodnosti.

Zbloudilé částečky děložní sliznice se nejčastěji usazují na pobřišnici, bláně vystýlající malou pánev, vaječnících a vejcovodech. Ložiska sliznice mají podobu tmavě modrých, žlutohnědých až bílých teček a dosahují až několikacentimetrové velikosti.

Nepodceňujte varovné signály

Nemoc se projevuje pomalu a nenápadně. Téměř každá žena pociťuje již několik dní před menstruací a během ní mírný tlak v podbřišku, v případě endometriózy se však jedná o intenzivní bolesti doprovázené abnormálně silným krvácením. Během menstruace se ve stolici a v moči objevují stopy krve. To vše jsou varovné signály, které by žena neměla přehlížet.

Příčiny onemocnění nebyly dosud jednoznačně určeny. Lékaři, ale stále hlasitěji mluví o civilizační nemoci, která úzce souvisí se stávajícím způsobem života. Snižuje se věk, kdy dívky dostávají první menstruaci, naopak se prodlužuje reprodukční období. Ženy rodí méně dětí a v pozdějším věku. Podle některých se tak jedná o nemoc vrozenou, podle jiných je to důsledek menstruačního reflexu nebo porucha imunitního systému.

Endometrióza je mnohdy odhalena teprve tehdy, když se ženě nedaří otěhotnět a pátrá se po příčinách. Na ultrazvukovém vyšetření lze sice cysty odhalit, ale nemusí se jednat hned o cysty endometriální. Teprve laparoskopie, odběr tkáně a její následné vyšetření určí přesnou diagnózu.

S léčbou začněte včas

Léčba je individuální. Liší se podle závažnosti obtíží, umístění a velikosti ložisek. Konzervativní léčba spoléhá na užívání léků, ty zablokují přísun hormonů do cysty, ložiska se tak zmenší či dokonce samovolně zmizí. Při léčbě se vychází z poznatků, že v období těhotenství cysty zmizí, proto je medikamenty nastolen stav bez menstruace, tzv. umělé klimakterium. Tento stav může mít vedlejší účinky v podobě migrény a depresivních nálad.

Úspěšnost léčby dosahuje 75 až 95 %, u 25 až 50 % pacientek se však může objevit recidiva. V takovém případě se přistupuje k laparoskopickému řešení, kterému předchází hormonální kúra. Chirurgicky se odstraňují hlavně cysty z vaječníků a z rektovaginálního septu. Operace se provádí pod celkovou anestezií. Jako doplněk tradiční léčby lze užívat podpůrné alternativní přípravky, jako je například výtažek z drmku a ploštičníku.

Máte zkušenosti s tímto onemocněním ?

Autor: Jana Kožená

Masáž chodidel zmírňuje stres!
Soutěž se Studiem Fit o 2 poukazy na masáž se zábalem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...