Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

Milena Mocková
04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném článku na Zdravě.cz Jak přežít rozvod jsme se zabývali tímto tématem. Dnes se podíváme na rozvod z pohledu dětí.

Na zprávu o rozvodu nebo po rozestěhování rodičů, kdy dítě ztrácí kontakt s jedním z rodičů, mohou děti reagovat podobným způsobem jako na úmrtí blízké osoby nebo na jinou silně traumatizující událost a procházejí několika adaptačními fázemi.

První fáze

Zde se zapojují obranné mechanismy, které tlumí psychickou bolest, a zraňující emoce – strach, bolest, zlost, nemohou uvěřit, že je to pravda. Předstírají, že na tom nezáleží nebo obviňují rodiče a někdy i samy sebe.

Jindy se snaží najít méně bolestivé téma, na které přenesou nepříjemné pocity ze ztráty. Vždy ale chovají naděje, že se rodiče k sobě vrátí, a to většinou i v situacích, kdy rozvodu předcházel intenzivní rodičovský konflikt.

V této fázi může dojít k nesprávné interpretaci rodiči nebo příbuznými, popř. všemi, kdo se v rozvodové situaci angažují, kteří docházejí k názoru, že dítě žádný problém nemá,  a nebo že druhého rodiče nepotřebuje.

Druhá fáze

Děti mohou pociťovat velkou zlost. Je to přirozená reakce na někoho nebo něco, co dítěti působí bolest. Pokud dětem není umožněno zlost vyjádřit, tak ji v dané chvíli potlačí, ale objeví se v podobě různých úzkostných projevů nebo neadekvátního chování.

Třetí fáze

V této fázi se děti s novou situací vyrovnávají, hledají nové jistoty a zvykají si na nové uspořádání. Neznamená, to, že s rozvodem souhlasí a že se vzdávají myšlenky na možné obnovení soužití rodičů. Otevírá se jim však předtím beznadějný výhled do budoucnosti.

K vyrovnání napomáhá, pokud je dítě předem připraveno na to, co ho čeká, co, kdy a jak bude s ním a s rodiči, a když má svůj pravidelný řád.

Rodiče, kteří žijí v trvalé disharmonii, někdy roky čekají na ten správný věk dítěte, kdy začnou problém řešit. Přijme zprávu o rozpadu rodiny lépe batole nebo dítě začínající školní docházku?

Děti do 2 let

Kojenci rozvod nechápou, ale reagují na změny nálady a energetické hladiny rodičů. Batolata vnímají, že se jeden rodič odstěhoval, ale nevědí proč.

Malé děti potřebují vidět druhého rodiče kratší dobu, ale často. Dále také potřebují stálost prostředí, důsledné opakování stejných rituálů a co nejvíce věcí, na které byly zvyklé.

Děti 2 – 4 roky

Dítě nechápe, co je rozvod, ale dobře vnímá, že jeden rodič je méně zapojený nebo zmizel. Může mít představu, že to zavinilo ono. Má větší potřebu vidět rodiče, se kterým nežije častěji. Potřebuje důslednost v péči s co nejmenším počtem změn.

Děti 4 – 6 let

Z náhlé nepřítomnosti jednoho rodiče mohou děti prožívat pocity zoufalství. V jejich chování se mohou objevit tendence k provokování, bitkám s dětmi, plačtivost nebo záchvaty zlosti a náchylnost k úrazům.

Mladší školní věk

Mezi šesti a osmi lety potřebuje dítě trávit čas s každým rodičem zvlášť. Tím se ujišťuje, že je mají oba rodiče stále rádi.

 

Jaký máte názor na udržení manželství jenom kvůli dětem?

Autor: Milena Mocková

Schizofrenie - obávaná psychická nemoc
Kdy jít poprvé ven s miminkem

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku
Zdravé bydlení

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku

Chcete si po náročném dni dopřát skutečně kvalitní spánek? Ráno vstát jako znovuzrození a začít nový den s chutí? Pak je načase zamyslet se nad tím, jak a na čem spíte. Během spánk ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...