zdroj: shutterstock.com
HPV - Papillomavirus

Očkování proti HPV ochrání i muže

Alena Mrákotová
04.12.2008

HPV – Human Papilloma Virus, čili lidský papilloma virus způsobuje postižení buněk, které změní svou strukturu. Toto postižení se označuje jako dysplázie. Virus má více serotypů a podle toho, který typ buňku zasáhne, se většinou liší závažnost postižení. Postižení může být lehké, střední, těžké. Tou nejhorší formou je postižení rakovinotvornými buňkami.

HPV infekce může vést až k rakovině děložního čípku, což je nejčastější nádorové onemocnění u žen. HPV infekcí jsou nejčastěji postiženy ženy kolem 20ti let věku.

Papilloma virus se přenáší pohlavním stykem, kdy k nakažení dochází infikovanou osobou.

Z tohoto důvodu se doporučuje očkovat především mladé dívky, ještě než začnou pohlavně žít. Jedná se o nejčastější pohlavně přenosnou chorobu.

Může se projevit měkkými, buď jednotlivými nebo četnými bradavicemi. Včasná diagnostika spočívá hlavně v pravidelném cytologickém vyšetření z děložního čípku.

V americkém Institutu Výzkumu a Centru na Rakovinu na Floridě objevili, že vakcinace určená ženám a dívkám jako ochrana proti viru, který způsobuje genitální bradavice ale i rakovinu děložního hrdla, by mohla ochránit také muže. Na trhu se objevují různí výrobci vakcín.

První druh vakcíny byl z 90% účinný v prevenci proti buněčnému postižení, ale nejvíce proti bradavicím, které se přenáší pohlavním stykem. Ze 45% byla účinná jako prevence proti čtyřem typům infekce papilloma virem. Můžeme tedy pozorovat 90,4% účinnost ve snížení výskytu vnějších lézí na genitálu u mužů, které právě souvisejí s těmito čtyřmi typy HPV ( 6, 11, 16, 18).

HPV infekce je nejčastější sexuálně přenosným onemocněním na světe. Je to hlavní příčina způsobující rakovinu děložního hrdla, která má za následek 300 000 mrtvých žen ročně. HPV může mít za následek také ostatní druhy postižení rakovinou. Může přispět k výskytu rakoviny penisu, konečníku, ale také k nádorovému onemocnění úst či krku.

Druhá vakcína je schválená pouze pro užívání ženami a dívkami. Společnost ale vyhledává další nové trhy a odborníky, kteří by nabídli užití také pro chlapce a muže. Chlapci a muži by tak mohli být ochráněni proti infekci HPV a dále zabránit rozšíření HPV infekce na jejich budoucí partnerky.

Institut Výzkumu a Centrum na rakovinu na Floridě provedl test. Testu se zúčastnilo 4 065 mužů ve věku mezi 16-ti a 26-ti lety. Mužům se podala buď vakcína proti HPV infekci a nebo placebo. Muži byli kontrolováni každý šestý měsíc. Aby byl tento výzkum efektivní a bylo možné jeho účinnost dokázat, musí být vakcína podána osobě, která nikdy nebyla infikována HPV infekcí. Vakcína je prevencí proti rozvoji genitálních bradavic a prekancerózních stavů. Institut tvrdí, že důležitou studií bude také fakt, zda-li očkování mužů proti HPV infekci bude chránit i jejich sexuální partnery.

 

Jaký máte názor na očkování chlapců a mužů proti HPV infekci?

Autor: Alena Mrákotová

Vyhrajte dárek pod stromeček - masáže
Boj proti oparům

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...